Windows 10'da PC performansı Arttırma

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site Tanıtım kategorisinde porsuk53 tarafından oluşturulan Windows 10'da PC performansı Arttırma başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 205 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site Tanıtım
Konu Başlığı Windows 10'da PC performansı Arttırma
Konbuyu başlatan porsuk53
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan porsuk53

porsuk53

Üye
Katılım
30 Ara 2019
Mesajlar
133
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Yaş
27
Konum
Rize, Çayeli

İtibar:

Windows 10'da PC performansı Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, aşağıdaki öneriler işleri hızlandırmaya yardımcı olabilir . İpuçları sırayla listelenmiştir, bu nedenle ilki ile başlayın, bunun işe yarayıp yaramadığını görün ve bir sonraki adıma geçin. 1. Windows ve aygıt sürücüleri için en son güncellemelere sahip olduğunuzdan emin olun. Bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yollarından biri, Windows 10'un en son sürümünün yüklü olduğundan emin olmaktır. Güncellemeleri kontrol ettiğinizde, PC'niz en son aygıt sürücülerini de arayacaktır, bu da PC'nizin performansını artırmaya yardımcı olabilir. Başlat'ı seçin düğmesine basın, sonra Ayarlar'ı seçin. > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update > Güncellemeleri kontrol et . Windows güncellemelerini kontrol et , aşağıdakileri uygula Durum "Güncelsiniz" diyorsa bir sonraki ipucuna gidin.Durumda "Güncellemeler var" yazıyorsa, Şimdi yükle 'yi seçin .

ile bilgisayarınızın hızını artırabilirsiniz.

Kurmak istediğiniz güncellemeleri seçin, ardından Yükle 'yi seçin .Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve daha iyi çalışıp çalışmadığını görün. Güncelleştirmeler hakkında, otomatik olarak nasıl yüklenebileceklerini de içeren, daha fazla bilgi için, Windows Update SSS bölümüne bakın . PC'niz hala yavaş çalışıyorsa, bir sonraki ipucuna devam edin. 2. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yalnızca ihtiyacınız olan uygulamaları açın Birçok uygulamanın, programın, web tarayıcısının vb. Aynı anda açık olması PC'nizi yavaşlatabilir. Aynı anda çok sayıda tarayıcı sekmesinin açılması da biraz yavaşlayabilir. Bu durumda, ihtiyaç duymadığınız uygulamaları, tarayıcı sekmelerini vb. Kapatın ve bunun bilgisayarınızı hızlandırmaya yardımcı olup olmadığına bakın. Yardımcı görünmüyorsa, PC'nizi yeniden başlatın ve ardından sadece ihtiyacınız olan uygulamaları, programları ve tarayıcı pencerelerini açın. PC'nizi yeniden başlatmak için Başlat'ı seçin düğmesine basın, ardından Güç öğesini seçin >

Yeniden başlat .Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra, yalnızca ihtiyacınız olan uygulamaları açın, ardından tamamladığınızda bunları kapatın. Bazen daha eski bir Windows sürümü için yapılan uygulamalar hala Windows 10'da çalışır, ancak bilgisayarınızı yavaşlatabilirler. Bu, belirli bir programı açtıktan sonra gerçekleşirse, güncellenmiş bir sürüm için yazılım şirketinin web sitesini kontrol edin veya Program Uyumluluğu Sorun Gidericisi'ni çalıştırın. Program Uyumluluğu Sorun Gidericisini çalıştırmak için Görev çubuğu, tip arama kutusuna , arıza tespiti , ardından seçmek giderme ayarlarını bunun altında listelenen Sistem ayarları vardır ki,.Sorun gidericiler listesinde, Program Uyumluluğu Sorun Gidericisi > Sorun gidericiyi çalıştır'ı seçin .Eğer sorun yaşadığınız programı seçin, ardından seçmek İleri ve sorun giderici yoluyla devam edin. PC hala yavaş çalışıyor mu? Bir sonraki ipucuna devam et. 3. Performansı artırmak için ReadyBoost kullanın.

ReadyBoost, bilgisayarınızı açmadan ve daha fazla bellek (RAM) eklemeden bilgisayarınızın performansını artırmak için USB flash sürücü gibi çıkarılabilir bir sürücü kullanmanızı sağlar. ReadyBoost'u kullanmak için, bir USB flash sürücüye veya en az 500 MB boş ve yüksek veri aktarım hızına sahip bir hafıza kartına ihtiyacınız olacak. ReadyBoost'u kullanmak için USB flash sürücüyü PC'nizdeki bir USB portuna takın.Dosya Gezgini'ni seçin Görev çubuğundanUSB flash sürücüyü basılı tutun (veya sağ tıklatın) (veya bunun yerine kullanıyorsanız SD kartı), ardından Özellikler'i seçin .Seç ReadyBoost sekmesini, ardından seçmek kullan Bu cihazı . Windows, aygıtın ReadyBoost kullanıp kullanmayacağını belirler. Olmazsa, size bildirir.Windows belleği optimize etmek için ne kadar boş alan kullanılacağını belirledikten sonra, bu alanı ayırmak için Tamam'ı seçin ; böylece ReadyBoost bunu kullanabilir. Dosya Gezgini'ndeki USB flash sürücünün içeriğine baktığınızda, flash sürücüde ReadyBoost.sfcache adlı bir dosya göreceksiniz. Bu dosya, ReadyBoost için ne kadar alan ayrıldığını gösterir. Not Windows bir yarıiletken sürücüye (SSD) yüklenmişse ReadyBoost kullanılamaz. Bir SSD zaten hızlı ve ReadyBoost performansını artıramayacak. 4. Sistemin sayfa dosya boyutunu yönettiğinden emin olun Disk belleği dosyası, sabit diskinizde, Windows'un bellek kullandığı bir alandır.

Windows 10'da, sayfa boyutunu otomatik olarak yöneten ve bilgisayarınızın performansını artıran bir ayar vardır. Otomatik sayfa dosyası yönetiminin açık olduğundan emin olmak için Görev çubuğundaki arama kutusuna advanced system yazın ve altında Kontrol paneli bulunan ve listelenen Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle'yi seçin .Sistem Özellikleri'nde, Gelişmiş sekmesini seçin, ardından Performans alanında Ayarlar'ı seçin .Performans Seçenekleri'nde, Gelişmiş sekmesini seçin, ardından Sanal bellek alanında Değiştir'i seçin .Tüm sürücüler için disk belleği dosyasını otomatik olarak yönet onay kutusunun seçili olduğundan emin olun . Öyleyse, bir sonraki ipucuna devam et. Değilse, seçin ve ardından Başlat'ı seçerek bilgisayarınızı yeniden başlatın.düğme> Güç > Yeniden başlat .

ile bilgisayarınızın hızını artırabilirsiniz.

Bilgisayarınızı kullanın ve daha iyi çalışıp çalışmadığını görün. Değilse, bir sonraki ipucunu deneyin. 5. Düşük disk alanı ve boş alan olup olmadığını kontrol edin Bilgisayarınızda biraz disk alanı boşaltırsa performansı artırabilirsiniz. Düşük disk alanı olup olmadığını kontrol etmek için Başlat'ı seçin düğmesine basın, sonra Ayarlar'ı seçin. > Sistem > Depolama . Depolama ayarlarını açSürücüleriniz Depolama alanında listelenir. Her sürücü için boş alan ve toplam boyut miktarına dikkat edin. Not PC'nizde alan az değilse, bir sonraki ipucunu deneyin. Gereksiz veya geçici dosyaları cihazınızdan silmek için Storage Sense yazılımını kullanabilirsiniz; bu, alan da boşaltabilir.

Storage Sense özelliğini açarsanız, Windows, boş disk alanınız azaldığında veya belirlediğiniz aralıklarla yetersiz olduğunda, gereksiz dosyalardan (geri dönüşüm kutunuzdaki dosyalar da dahil) kurtularak otomatik olarak boş alan açacaktır. Aşağıdaki talimatlar geçici dosyaların nasıl silineceğini ve Storage Sense'in nasıl açılacağını ve yapılandırılacağını gösterir. Aşağıdaki adımları kullanarak cihazınızda Storage Sense'i bulamıyorsanız, bunun yerine aşağıdaki "Disk temizleme ile boş alan açın" bölümüne bakın. Not Performansı artırmak için geçici dosyaları silmek istemeyebilirsiniz. Bu dosyalar şu anda kullanılmasa da, uygulamalarınızın daha hızlı yüklenmesine ve çalışmasına yardımcı olur. Storage Sense ile geçici dosyaları silmek için Başlat'ı seçin düğmesine basın, sonra Ayarlar'ı seçin. > Sistem > Depolama .

Depolama ayarlarını açDepolama dökümünde Geçici dosyalar'ı seçin . Not : Geçici dosyaları listede göremiyorsanız, Daha fazla kategori göster seçeneğini seçin . Windows, bilgisayarınızda hangi dosyaların ve uygulamaların daha fazla yer kapladığını belirlemek için birkaç dakikanızı alacaktır.Silmek istediğiniz öğeleri seçin ve ardından Dosyaları kaldır seçeneğini seçin . Boşaltmadan önce Geri Dönüşüm Kutusu'ndakileri görmek için masaüstünüzden açın. Geri Dönüşüm Kutusu simgesini göremiyorsanız masaüstünüzde, görev çubuğundaki arama çubuğuna geri dönüşüm kutusunu yazın , ardından sonuç listesinden Geri Dönüşüm Kutusu'nu seçin . Not Windows, fikrinizi değiştirip ileride tekrar gereksinim duymanız durumunda sildiğiniz dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu'na taşır. Önceden sildiğiniz dosyaları kalıcı olarak kaldırmak için Geri Dönüşüm Kutusu dosyalarını silerek önemli miktarda yer açabilirsiniz . Storage Sense uygulamasını açmak ve yapılandırmak için Başlat'ı seçin düğmesine basın, sonra Ayarlar'ı seçin. > Sistem > Depolama. Depolama ayarlarını açDepolama alanında, Depolama Algısı'nı açın .Storage Sense'i Yapılandır'ı seçin veya şimdi çalıştırın .In Depolama Sense alanı, sen Depolama Sense çalıştırmak istediğiniz ne sıklıkta seçin.Geçici Dosyalar alanında, uygulamalarımın kullanmadığı geçici dosyaları sil'i seçin .

Storage Sense uygulamasının hangi dosyaları silmesini istediğinizi seçin (seçimleriniz Geri Dönüşüm Kutusu'ndaki ve İndirilenler klasöründeki dosyalardır), ardından ilgili zaman aralıklarını seçin.Aşağı kaydırın ve Şimdi temizle seçeneğini seçin . Windows dosyalarınızı temizlemek birkaç dakika sürecek ve ardından ne kadar disk alanı boşaldığını belirten bir mesaj göreceksiniz. Sisteminizde Depolama Algısı yoksa, geçici dosyaları ve sistem dosyalarını cihazınızdan silmek için Disk Temizleme aracını kullanabilirsiniz. Disk Temizleme'yi çalıştırmak için Görev çubuğundaki arama kutusuna disk temizleme yazın , ardından sonuçlar listesinden Disk Temizleme'yi seçin .Silmek istediğiniz dosya türünün yanındaki onay kutusunu seçin. (Her dosya türünün açıklamasını görmek için adı seçin.) Varsayılan olarak, İndirilen Program Dosyaları , Geçici İnternet Dosyaları ve Küçük Resimler seçilidir. Bu dosyaları silmek istemiyorsanız bu onay kutularını temizlediğinizden emin olun.Daha fazla alan boşaltmak için, Sistem dosyalarını temizle'yi seçin . Disk Temizleme işlemi, boşaltılabilen alan miktarını hesaplamak için birkaç dakika alacaktır.

ile bilgisayarınızın hızını artırabilirsiniz.


Not Windows 10'a geçtiğinizden bu yana 10 günden daha kısa bir süre geçmişse, önceki Windows sürümünüz silebileceğiniz bir sistem dosyası olarak listelenir. Sürücü alanını boşaltmanız gerekirse, silebilirsiniz, ancak önceki Windows sürümünüze geri dönme seçeneği sunan dosyaları içeren Windows.old klasörünüzü sileceğinizi unutmayın. Önceki Windows sürümünüzü silerseniz, geri alınamaz.
 
Üst Alt