vBulletin Linkback Trackback Refback Nedir?

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde vBulletin kategorisinde aFa tarafından oluşturulan vBulletin Linkback Trackback Refback Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 153 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı vBulletin
Konu Başlığı vBulletin Linkback Trackback Refback Nedir?
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

vBSEO içerisinde kullanılmakta olan en önemli özelliklerden bir tanesi Linkback, Trackback ve Refback olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikler doğru kullanım halinde siteler açısından çok önemli kritik avantajlar sağlarken hatalı kullanımlarında sitenize negatif etkisi olabilir. Günümüz internet yazılım teknolojisi geliştikçe internet sitelerinin birbirleri ile interaktif iletişime geçme imkanı ortaya çıkmıştır. Linkback ve Trackback bu olgunun ana kullanım özellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. 2002 yılında Movable Type***8217;ın bir özelliği olarak ortaya çıkan bu sistemin yaptığı iş şudur: Siz bir başka kişinin ağ günlüğündeki bir yazıyı okuyorsunuz. Orada yazılanlar çok hoşunuza gidiyor ya da bunlar sizin için ilgi çekici. Bu konuyla ilgili siz de kendi ağ günlüğünüzde bir yazı yazıyorsunuz. Diğer kişinin geri izleme bağlantısına tıklayarak burada bulunan geri izleme konumunu kopyalayıp kendi geri izleme sisteminizde gerekli işlemleri yapıyorsunuz. Sonuçta diğer kişinin geri izleme sayfasında kendi günlüğünüzde yazdığınız ve o konuyla ilgili olan girdiye bir bağlantı veriliyor. Özetle bu kişinin geri izleme sayfasında diğer kişilerin aynı konuyla ilgili kendi günlüklerinde yazdığı yazılara bağlantılar yer alıyor. Böylece bir başlığı okuyanlar geri izleme sayfasında yer alan ve diğer günlüklerde o konuya ilişkin olan yazılardan haberdar olma şansını elde ediyor. Geri izleme sayfası bir anlamda konuyla ilgili sitelere bağlantılar içerme görevi görüyor.

Trackbacks Nedir?
Trackback basit bir şekilde onaylamadır. Bu onaylama bir network sinyali (ping) ile Site A (gönderen)8217;dan Site B (alıcı)8217;ya gönderir.Genelde alıcıda göndericiye geri sinyal gönderir. Trackback fiziksel link olmak zorunda değildir. Sistemin kullanılması için her iki sitedede trackback özelliğinin olması gerekmektedir.

Pingbacks Nedir?
Pingbackte Site A8217;dan Site B8217;ye gönderilen network sinyali (ping)8217;dir. Ancak pingback aynı zamanda fiziksel bir linkte yaratır. Site B sinyali aldığı zaman Site A8217;ya giderek sinyalin doğruluğunu kontrol eder. Bu pingbacklerin spam için kullanılmasını önüne geçer.Sistemin kullanılması için her iki sitedede pingback özelliğinin olması gerekmektedir.

Refbacks Nedir?
Refback bir linktir. Ancak Site A (link sahibi) Stie B (alıcı)***8217;ya herhangi bir sinyal göndermek zorunda değildir. Bunun yerine Site otomatik olarak linki takip ederek kendisine geleni kaydeder. Bu analiz web kullanıcılarının referrer başlığını kullanarak çalışmaktadır. Bu sistemin çalışması için karşı siteden herhangi bir beklenti yoktur.
 
Üst Alt