Vajinismus Tedavisinde Yeni “Hasta Dostu” Yöntemler

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Vajinismus Tedavisinde Yeni “Hasta Dostu” Yöntemler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 178 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Vajinismus Tedavisinde Yeni “Hasta Dostu” Yöntemler
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Vajinismus hastalığının %90 oranında nedeni bilinç dışına atılan korkular ve cinsel ilişki ile ilgili kaygılardır. Bu soruna sahip hastalarda cinsel ilişkinin ön sevişme kısmı oldukça rahat ve haz dolu iken cinsel birleşme (penetrasyon) anı gelince istemsiz şekilde kasılmalar meydana gelmekte, bu da ilişkiyi imkansız kılmaktadır. Bazı hastalarda cinsel birleşme ile ilgili korkular o kadar fazladır ki tüm vücutta yaygın kas spazmı sonrasında yaygın kas ağrıları bile görülebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi İçin Parmak Egzersizleri
Vajinismus tedavi yöntemleri arasında en sık verilen davranışsal methodlar arasında "parmak egzersizleri” yer almaktadır. Ancak parmak egzersizleri pek çok hasta tarafından son derece itici, sıkıcı gelmekte ve yapılamamaktadır. Hatta parmak egzersizleri ile çalışan pek çok hasta parmak egzersizini yapabilse bile eşiyle cinsel ilişkiyi sağlayamamaktadır. Bu nedenle tedavilerde uygulanan parmak egzersizlerinin yararları hakkında şüpheler oluşmaktadır.

Hera Kadın Sağlığı Merkezi’nde vajinismus hastalarının tedavi programlarında parmak egzersizleri tüm bu nedenlerden ötürü yer almamaktadır.

Vajinismus tedavilerinde son yıllarda klasik tedavi yöntemleri haricinde modern, kolay, hastalar tarafından rahat uygulanabilen "hasta dostu” tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ülkemizde seksoloji olarak bir bilim dalı olmadığından cinsel tedavilerin tamamı bu konuda deneyimli ve cinsel terapilere özel ilgi duyan hekimlerden oluşmaktadır. Vajinismus tedavisini veren cinsel terapistler genelde cinsel terapiler konusunda kendisini yetiştirmiş jinekolog, psikiyatr veya pratisyen hekimlerden oluşmaktadır. Psikologlar ise hekim olmayan, hekimlere hastaların tedavileri konusunda yardımcı olan, ancak kendi başına hasta tedavi etme ve reçete yazma yetkisi olmayan ruh sağlığı profesyonelleridir. (Bilgi kaynağı: Psikolog | Psikolog Nedir | Psikolog ile Psikiyatrist Arasındaki Farklar web adresi ) Vajinismus tedavileri cinsel tedaviler konusunda eğitimli hekimler tarafından yapılmalıdır.

Vajinismus tedavisinde en sık olarak sistematik duyarsızlaştırma (sistematik desensitizasyon) tekniğine dayalı bilişsel – davranışçı – dinamik yöntemler yer alır.

Bilişsel terapi "cinsel mitler” adı verilen cinsellikle ilgili bir takım olumsuz ve yanlış düşüncelerin düzeltilmesini içerir. Cinsellikle ilgili yanlış, abartılı bilgilere, kulaktan duyma şehir efsanelerine cinsel mit adı verilmektedir.

Toplumda cinsellikle ilgili pek çok cinsel mit dolaşmaktadır. Kızlık zarının çok kanlı bir organ olduğu, kanamayla hastaneye yetiştirilen, acil servislerde dikiş atılan, cinsel ilişki sırasında kenetlenip kalan çiftlerin olduğu gibi daha pek çok hurafeler kol gezmektedir.

Vajinismus tedavilerindeki davranışsal yaklaşımlardaki amaçlar ise kişinin uygulayarak, kendi başına ve eşiyle deneyimleyerek yaptığı çalışmalarla öğrenme yoludur. Aşama aşama gider.

Davranışsal öğrenmeyi sağlayan parmak egzersizleri ile ilgili çalışmalar boğum boğum gittikçe artan şekilde parmağın içeriye sokulması esasına dayanır. Daha sonrasında da eş parmağı ile vajinal kaslara hakimiyet ve güven sağlanmaktadır. Parmak egzersizlerindeki amaç tedavinin uygulamalı şekilde öğrenme metodu olarak kabul edilse de çoğu hasta için itici, sıkıcı ve tedaviden uzaklaştırıcı bulunmaktadır. Diğer taraftan parmak çalışmaları başarılı bir şekilde yapılsa bile pek çok hasta tarafından ilişki sağlanamamaktadır. Çünkü parmak ile penisin yapısı birbirinden farklıdır. Pek çok klinik, hastalarda parmak egzersizleri ile çalışsa da vajinismusun tedavisini sağlayan çok daha kolay ve rahat uygulanabilir "hasta dostu” tedaviler, cinsel egzersizler vardır.

Son yıllarda hipnoterapi destekli vajinismus tedavileri de popülerlik kazanmıştır. Hipnoz hiçbir zaman tek başına bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen uygun olgularda tedavi sürecini hızlandırmakta, kolaylaştırmakta ve hastanın tedaviye uyumunu arttırmaktadır.

Sonuç olarak vajinismus kişiye göre özelleştirilmiş doğru tedavi tekniği ile kesin başarıya ulaşan bir cinsel sorundur.

HemenSagLik..
 
Üst Alt