Tutuklama Nedir? Tutuklama Kararına Nasıl İtiraz Edilir ?

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site Tanıtım kategorisinde BerkBey tarafından oluşturulan Tutuklama Nedir? Tutuklama Kararına Nasıl İtiraz Edilir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 204 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site Tanıtım
Konu Başlığı Tutuklama Nedir? Tutuklama Kararına Nasıl İtiraz Edilir ?
Konbuyu başlatan BerkBey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan BerkBey

BerkBey

Üye
Katılım
12 Kas 2020
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
32
Konum
İstanbul

İtibar:

Tutuklama Nedir?

Tutuklama, Ceza Muhakemesi Kanunu madde 100 ve devamında düzenlenen bir koruma tedbiridir. En basit anlamıyla nda kişinin mahkeme veya hakim kararıyla hukuka uygun bir şekilde hürriyetinin kısıtlanması anlamına gelmektedir. Kanun hükmüne göre kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilebilir. İşin önemi, verilmesi beklenen ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olmaması halinde, tutuklama kararı verilemez. Bu maddeden anlaşıldığı üzere tutuklama her sebeple verilebilecek bir tedbir değildir.

Tutuklama Kararına Nasıl İtiraz Edilir?

Tutuklama kararının mahkemece veya sulh ceza hakimince verilmesi üzerine tutuklama kararında itiraz süresi ve itirazın yapılacağı merci gösterilir. Tutuklama kararına itiraz süresi 7 gündür. Bu süre tutuklama kararının tefhiminden yani yüze okunmasından, tefhim söz konusu değilse tebliğinden itibaren başlar. Tutuklama kararına itiraz bir dilekçe ile yapılır. Tutuklama kararına itiraz dilekçesi örneği aşağıda sunulmuştur.

Kaynakça:

 

Ekli dosyalar

  • tutuklamaya-itiraz-dilekcesi.jpg
    tutuklamaya-itiraz-dilekcesi.jpg
    38.9 KB · Görüntüleme: 0
Üst Alt