Trikomoniyaz

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Trikomoniyaz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 272 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Trikomoniyaz
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Nedir

Trikomoniyaz
Trikomoniyaz, Trichomonas vaginalis denilen küçük bir organizmanın sebep olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalıktan en çok kadınlar etkilenirler ama erkekler de enfekte olabilir ve enfeksiyonu cinsel temas yoluyla partnerlerine geçirebilirler.

Trikomoniyaz Ne Kadar Yaygındır?
Trikomoniyaz genç, cinsel olarak aktif kadınlardaki en yaygın iyileştirilebilir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Erkeklerde ve kadınlarda her yıl tahminen 7,4 milyon yeni vaka gerçekleşir.

Belirtileri

Trikomoniyazım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?
Erkeklerde genellikle trikomoniyaz belirti göstermez ve partnerleri tedaviye ihtiyaç duyana kadar enfekte olduklarını bilmezler. Ama belirtiler olduğunda şunları içerir:

Penis içinde irritasyon
Hafif akıntı
İdrara çıktıktan veya boşaldıktan sonra hafif yanma
Çoğu kadında enfeksiyonun belirtileri olur. Kadınlardaki semptomlar arasında şunlar bulunabilir:

Ağır kokulu, yeşilimsi sarı, köpüklü vajinal akıntı
Ağrılı idrara çıkma
Vajinal kaşıntı ve tahriş
İlişki sırasında rahatsızlık
Alt karın ağrısı (nadir)
Belirtiler kadınlarda genellikle temastan sonraki beş ile 28 gün içerisinde görünür.

Teşhisi

Trikomoniyaz Nasıl Teşhis Edilir?
Trikomoniyazı teşhis etmek için doktor fiziksel muayene ve laboratuvar testi yapmalıdır. Laboratuvar testleri vajinal sıvı veya üretral sıvının bir örneği üzerinde hastalığa sebep olan paraziti bulmak için yapılır. Paraziti erkeklerde, kadınlardan daha zor tespit edilir.

Tedavi

Trikomoniyaz Nasıl Tedavi Edilir?
Genellikle trikomoniyazı tedavi etmek için metronidazol denilen oral bir antibiyotik verilir. Bu ilacı almadan önce doktorunuza gebe olma ihtimalinizi söylemeniz önemlidir çünkü ilaç bebeğe zarar verebilir.

Yeniden enfeksiyon kapmayı ve hastalığın daha fazla yayılmasını engellemek için partnerinizin de tedavi olması şarttır. Ayrıca trikomoniyaz tedavisi gören kişiler kendileri ve seks partnerileri tedaviyi tamamlayana ve hiçbir belirtileri kalmayana kadar seksten kaçınmalıdır. Kendinizi iyi hissetseniz bile antibiyotiklerinizin hepsini almalısınız.

Trikomoniyaz Tedavisi Olmazsam Ne Olur?
Gebe kadınlarda trikomoniyaz bebeği koruyan zarların erken yırtılmasına ve erken doğuma sebep olabilir. Trikomoniyazın sebep olduğu genital iltihaplanma kadının HIV’e maruz kalırsa HIV enfeksiyonu kapma riskini arttırır. HIV’le enfekte olmuş bir kadında trikomoniyaz seks partnerine HIV enfeksiyonunu geçirme olasılığını arttırabilir.

Önleme

Trikomoniyaz Enfeksiyonunu Nasıl Önleyebilirim?
Trikomoniyaz enfeksiyonu riskinizi azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

Her seks yapışınızda prezervatifleri doğru şekilde kullanın.
Seks partneri sayısını sınırlayın
Cinsel perhiz uygulayın veya cinsel teması tek bir enfekte olmamış partnerle sınırlayın.
Enfekte olduğunuzu düşünüyorsanız cinsel temastan kaçının ve bir doktora görünün.
Akıntı veya idrar yaparken yanma ya da alışılmadık bir ağrı veya döküntü gibi herhangi bir genital semptom seks yapmayı kesmek ve derhal bir doktora danışmak için bir sinyal olmalıdır. Trikomoniyaz veya bir başka cinsel yolla bulaşan hastalığınız olduğu söylenir ve tedavi görürseniz tüm seks partnerlerinize durumuHemenSagLik..
 
Üst Alt