Testis Ağrısı Tedavisi

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Testis Ağrısı Tedavisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 232 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Testis Ağrısı Tedavisi
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Evde Tedavi
Ani başlayan testis ağrısı, özellikle şiddetliyse veya bulantı yapıyorsa derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.

Ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak üzere testis torbanıza buz koyun. Buz koymanın, kan akışını azaltarak testislerin zarar görmeden kalma süresini uzatabileceği kanıtlanmıştır. Buzu doğrudan testis torbası üzerine koymak yerine bir beze sarın.
İbuprofen, naproksen ve asetaminofen içerikli ağrı kesiciler de geçici olarak fayda sağlayabilir.
Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi
Doktorunuz ağrıyla başa çıkabilmenizi sağlamak için ağrı kesici verebilir. Buz koymak da ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Diğer tedaviler ağrınızın sebebine dayalıdır:

Torsiyon (testis dönmesi): Torsiyon, bir ürologun (genital ve üriner organ uzmanı) derhal cerrahi müdahalede bulunmasını gerektirir. Cerrahi müdahaleden önce doktorunuz, sorunu geçici olarak çözmek üzere testisi düzeltmeyi deneyebilir.
Epididimit (bir tür enfeksiyon): Doktor, ağrı kesicilere ilaveten 7 ila 10 gün boyunca antibiyotik verecektir. Hangi antibiyotiğin kullanılacağı yaşınıza ve varsa ilaç alerjilerinize bağlı olacaktır.
Testis ekleri torsiyonu: Doktorlar bu problem için ağrı kesici ve buz haricinde bir tedavi önermeyebilir.Çoğunlukla ağrı 1 hafta içerisinde geçer.
Fıtık: Fıtıklar genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Geçirilemeyen, şiddetli bir ağrınız varsa doktorlar acil cerrahi müdahalede bulunabilirler.
Tümör: Testis kanseriniz varsa tedavinin devamı için bir ürologa yönlendirilirsiniz.
Yırtık veya iç kanama: Bir ürolog, sorunu değerlendirerek vakit geçirmeden cerrahi müdahalede bulunabilir.HemenSagLik..
 
Üst Alt