TEKNOLOJİ GÜVENLİĞİ

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site Tanıtım kategorisinde drminter tarafından oluşturulan TEKNOLOJİ GÜVENLİĞİ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 138 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site Tanıtım
Konu Başlığı TEKNOLOJİ GÜVENLİĞİ
Konbuyu başlatan drminter
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan drminter

drminter

Üye
Katılım
14 Ara 2019
Mesajlar
698
Tepkime puanı
1
Puanları
18
Yaş
31
Konum
Ankara

İtibar:İnternet ya da teknoloji deyince akla gelen ilk kavramlardan biri Sophos’ tur.
Belki de çoğu kişinin anlamını bilmediği, “Sophos nedir?” diye sorduğu Sophos’ u kısaca bilgisayarı, zararlı program ve yazılımlardan korumak için oluşturulmuş anti virüs veya yazılım diye açıklayabiliriz.

Tabi ki bilgisayar yazılım güvenliği kadar sunucu güvenliği de önemlidir. Sunucu güvenliği içinse en önemli yazılımlardan biri DLP yazılımlarıdır. yazılımları, adının da anlamı gibi veri sızıntısını önleme, verilerin siber saldırılara karşı korunmasını sağlar.

Ülkemizde ise bu alanda son yıllarda birçok mecrada tartışma konusu olan, kimisinin iyi niyetle kurulduğunu kimisinin de kötü niyetle kullanılacağını savunduğu yani kişisel verileri koruma kurumu kurulmuştur. Kurum 30 Ocak 2017’de kuruldu. Adalet Bakanlığı ile koordineli ve ilişkili olan KVKK, denetleme ve düzenleme hakkına sahiptir. KVKK’ nın amacı kişisel verileri siber saldırılardan korumak, yasa dışı verileri ve illegal bilgileri düzenlemek ve hukuken cezalandırmaktır. Ülkemizde had safhada olup halkın kişisel verileri, hükümet verileri ve gizli bilgileri, operasyonların gizli bilgileri, kurumların ve önemli alt yapıların bilgileri korunmaktadır.
 
Üst Alt