Spermatosel (Epididimal Kist)

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Spermatosel (Epididimal Kist) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 171 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Spermatosel (Epididimal Kist)
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Sebepler

Her ne kadar spermatoselin nedeni çoğunlukla bilinmese de, testisten sperm taşıyan tüplerdeki (epididimal kanallar) tıkanıklıktan kaynaklanabilir.

Belirtiler

Spermatosel genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz. Skrotumunuzun (testis torbası) bir tarafında testisin yukarısında bir yumru veya kitle gibi görünen ya da hissedilen bir yapı fark edebilirsiniz. Skrotumunuzda genel bir genişleme de fark edebilirsiniz. Eğer belirti varsa bunlar arasında, penisin tabanında ağrı, şişlik ya da basınç hissi yer alabilir.

Testler

Spermatosel genellikle skrotumun muayenesiyle tanılanır. Muayenenin bir parçası olarak doktorunuz, testis kanseri gibi diğer nedenlerden kaynaklanabilen katı kitleleri kontrol etmek için her bir testisinizi arkasından ışık vererek aydınlatır (transilüminasyon).

Spermatoseller sıvıyla doludur, bu nedenle ışık bunların içinden geçecektir (transilüminasyon). Işık testis kanseri gibi diğer sorunlardan kaynaklanabilen katı kitlelerin içinden geçemez. Ayrıca spermatosel teşhisinin onaylanması için ultrason kullanılabilir.

Tedavi

Spermatoseller genellikle tehlikeli değildir ve sadece ağrıya ya da utanca neden olduğunda veya penise olan kan desteğini azalttığında (nadiren) tedavi edilir. Spermatoselin boyutu değişmiyorsa ya da vücut sıvıyı yeniden emdiğinden küçülüyorsa genellikle tedavi gerekmez.

Eğer spermatosel büyüyorsa ya da rahatsızlığa neden oluyorsa, spermatoselin çıkarılması işlemi (spermatoselektomi) gerekli olabilir.


HemenSagLik..
 
Üst Alt