Sesli Arama Nedir? Sesli Arama İle İçerik Optimizasyonu

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site Tanıtım kategorisinde salazar tarafından oluşturulan Sesli Arama Nedir? Sesli Arama İle İçerik Optimizasyonu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 171 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site Tanıtım
Konu Başlığı Sesli Arama Nedir? Sesli Arama İle İçerik Optimizasyonu
Konbuyu başlatan salazar
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan salazar

salazar

Üye
Katılım
24 Eyl 2020
Mesajlar
109
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Yaş
26
Konum
ist

İtibar:

Sesli arama, herkesin telefon ile rahatça yapabileceği, eller kullanılmadan sadece ses ile arama yapılmasını sağlayan bir teknolojidir. Sesli arama, teknolojinin bugün geldiği noktada insan hayatını oldukça kolaylaştırmayı başaran bir sistemdir. Bir işle uğraşırken, araba kullanırken veya telefon çok yakınınızda değilken, özellikle tercih edebileceğiniz bir özellik olan sesi arama teknolojisi sayesinde, Google'da veya herhangi bir arama motorunda yazmadan, sadece sesiniz aracılığı ile istediğiniz bilgiye ulaşmanız mümkün.

Birçok teknolojinin girişiminde de olduğu gibi burada da öncelikli olarak Google, sesli arama teknolojisine öncülük ediyor ve her gün milyonlarca insan Google Sesli Arama'yı kullanarak istediği bilgiye, tek bir tuşa dokunmadan ulaşabiliyor. İster tablet, ister mobil cihazınızdan Google Sesli Arama'yı kullanmanız mümkün.

Google Sesli Arama
Google Sesli Arama
Akıllı telefonunuza veya tabletinize Google Sesli Arama uygulamasını indirerek, rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Google Sesli Arama platformunda dilediğiniz kelimeyi sorgulatabilir, sesli arama teknolojisiyle hayatınızı daha pratik bir şekilde sürdürebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar en çok "nasıl?" "nedir?" "neden?" gibi sorulara yanıt arıyor. Genellikle gidilecek olan bir mekanı (cafe, restoran vs.) bulmak için Google Sesli Arama'lar tercih ediliyor. Ek olarak herhangi bir ürün veya hizmet aradığınızda da sesli arama teknolojisini tercih edebilirsiniz. Süreç sadece ses ile ilerlediği için, aslında yazı dilinde kullanılan birçok ifade ortadan kalkmış oluyor. Bu da, kullanıcıya başka bir kolaylık sağlıyor. Kullanıcılar daha doğal ve günlük bir dille konuşarak, aradıkları bilgiye ulaşabiliyorlar.

Sesli Arama İle İçeriklerinizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?
Son dönemde, sesli arama teknolojisini birçok işletme de kullanmaya başladı. Müşteriler bir işletmeyi veya bir mekanı sesli arama ile aradıklarında, sordukları soruya en hızlı şekilde yanıt alabilmeyi bekliyorlar. Bu noktada ise; işletmeler devreye giriyor. Müşteri deneyimini göz önünde bulundurmak, en önemli adımlardan biri oluyor. Google, sesli aramalarda içerik optimizasyonu yapan işletmelerin sayfalarını, aramalarda en üst sıraya çıkarıyor. Bu nedenle, işletmeler için içerik optimizasyonu önemli bir hal almış durumda.Sesli aramalar için içeriklerinizi optimize etmeye başlarken ilk olarak, iyi bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekmektedir. Yazmak yerine konuşarak ifade edildiği için, konuşma cümleleri daha uzun olmakta ve anahtar kelimeler de bu doğrultuda yazı diline göre daha uzun olarak karşımıza çıkmakta. Örneğin; "kahvaltı mekanları" yazmak yerine "en yakınımdaki kahvaltı mekanı neresi?" şeklide sorular sorulabilir. Bu noktada kullanıcıların en çok hangi anahtar kelimeleri kullandığıyla ilgili bir araştırma yapmak gerekiyor. Bunun için anahtar kelime aracı olarak tercih edilen uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Seo, anahtar kelime optimizasyonu
Google'da yol tarifi ve yer aramaları sıkça yapılan aramalar arasında yer aldığı için bu noktada Yerel SEO kullanımı tercih edilmelidir. Bölgesel anahtar kelimeler kullanılarak, aramanızın Google Maps'de ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yerel SEO çalışması doğru yapılırsa, sesli aramalarda web sitenizin trafiği artar. Yani işletmeniz ile ilgili bölgesel anahtar kelimeler eklediğinizde, aynı sektördeki rakiplerinizle birlikte arama sonuçlarında çıkmanızı sağlayacaktır.

Anahtar kelimelerde, long tail anahtar kelimeler kullanılması tavsiye edilir. Long tail anahtar kelimeler, kullanıcıların sorularına daha net yanıt alabilmelerini ve hedefe daha kısa sürede ulaşabilmelerinde oldukça etkilidir. Ayrıca; long tail anahtar kelimelerin sesli arama yapılırken arama sonuçlarında listelenmesi daha kolaydır. Örneğin; "gezi turu" şeklinde bir arama yapıldığında çok daha kapsamlı rakiplerin olduğu bir arama sorgusuyla karşı karşıya kalınır ancak; daha detaylı bir arama yapıldığında direkt olarak işletmenize ulaşılması daha kolaydır. Örneğin, "Ege Bölgesi Gezi Turu" şeklide aranması, hedefe direkt ulaşılmasını sağlar.

Web sitenizde "Sıkça Sorulan Sorular" bölmüne yer vermeniz, sesli aramalar'da SEO açısından önemlidir. "Sıkça Sorulan Sorular" uzun kuyruklu anahtar kelimeler elde etmenizi sağlar.

Ek olarak, sesli aramalar özellikle mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiği için, işletmenizin sahip olduğu web sitesinin mobil uyumlu olması ve doğru çalışıyor olması kullanıcı deneyimi açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle sitenizin mobil uyumlu olduğuna, sitenizdeki tüm kaynakların doğru çalıştığından emin olun.

 
Üst Alt