Servikal Mukus Yöntemi

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Servikal Mukus Yöntemi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 201 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Servikal Mukus Yöntemi
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Nedir

Ovülasyon (yumurtlama) yöntemi ya da Billings ovülasyon yöntemi olarak da bilinen servikal mukus (rahim ağzı salgısı) yöntemi, bir tür doğal aile planlaması yöntemidir.

Servikal mukus yöntemi, adet döngüsü süresince mukus örneğinin dikkatle gözlemlenmesine dayanır. Yumurtlamadan önce servikal salgı değişir; spermin servik (rahim ağzında), uterus (rahim) follap tüplerinde (dölyatağı borusu) ilerlemesine yardım edecek bir ortam yaratır. Servikal mukusunuzun özelliklerindeki değişimleri tanıyarak, ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin edebilirsiniz. Bu, gebe kalma ihtimalinizin ne zaman daha fazla olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız, servikal mukus yöntemini cinsel ilişki için en uygun zamanı saptamak için kullanabilirsiniz. Benzer biçimde, gebelikten korunmak istiyorsanız da servikal mukus yöntemini, korunmasız ilişkiden kaçınmanız gereken günleri saptamak için kullanabilirsiniz.

Doğum kontrolü için servikal mukus yöntemi genel olarak gayret ve istek gerektirir. Eğer gebe kalmak istemiyorsanız, siz ve eşinizin her ay doğurgan günleriniz esnasında cinsel ilişkiden kaçınmanız ya da gebelikten korunmak için bir bariyer yöntemi kullanmanız gerekmektedir.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?
Servikal mukus yöntemi, cinsel ilişkiye girmeniz için uygun olan ya da korunmasız ilişkiden kaçınmanız gereken günleri belirlemenize yardım ederek, doğurganlığı arttırma ya da gebelikten korunma yöntemi olarak kullanılabilir. Doğurganlık arttırmak ya da gebelikten korunmak için servikal mukusunuzu izlemek, masrafsızdır ve yan etkisi yoktur. Bazı kadınlar dini sebeplerden dolayı servikal mukus yöntemini kullanmayı seçmektedir.

Riskler

Riskler
Doğurganlığı arttırmak için servikal mukus yöntemi kullanmak, herhangi bir risk yaratmaz.

Aynı şekilde, doğum kontrolü için servikal mukus yöntemini kullanmak da doğrudan bir risk yaratmaz. Ancak yöntem, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlamaz. Doğum kontrol amacıyla servikal mukus yöntemini kullanan ortalama her 100 kadından 22’si bir yıl içinde gebe kalmaktadır.

Nasıl Hazırlanacaksınız

Nasıl Hazırlanacaksınız?
Servikal mukus yöntemini kullanmak için genel olarak bir adet döngüsü esnasında servikal salgıların nasıl değiştiğini anlamak önemlidir. Genelde:

Adet döneminiz bittikten sonra 3 ila 4 gün için fark edilebilir bir servikal akıntınız olmaz.
Takip eden 3 ila 5 gün az miktarda bulanık ve yapışkan akıntınız olur.
Sonraki 3 ila 4 gün –yumurtlamadan önceki, yumurtlama esnasındaki ve yumurtlamadan sonraki dönem– saydam, ıslak ve çok miktarda akıntınız olur.
Bir sonraki adet döneminizin bitiminden sonra 3 ila 4 gün geçene kadar fark edilebilir bir servikal akıntınız olmaz.
Bu belirli evrelerin uzunlukları değişken olabilir. Eğer servikal salgınız, genel modele uymuyorsa doktorunuza başvurun. Tıbbi bakım gerektiren bir enfeksiyonunuz olabilir.

Eğer servikal mukus yöntemini doğum kontrol amaçlı kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun.

Yakın zamanda ilk adet döneminizi geçirdiyseniz, doğum yaptıysanız ya da doğum kontrol hapı veya diğer hormon ilaçlarını yeni bıraktıysanız.
Emziriyorsanız
Menopoz dönemine yaklaşıyorsanız
Eğer inatçı üreme yolu enfeksiyonunuz varsa da doktorunuz servikal mukus yöntemini kullanmanızı önermeyebilir.

Neler Yaşayacaksınız

Ne Bekleyebilirsiniz?
Servikal mukus yöntemini kullanmak için:

Servikal salgınızı kaydedin. Adet kanamanız bittikten sonra servikal salgınızı gözlemlemeye, değerlendirmeye ve günlük bir tabloya kaydetmeye başlayın. Servikal salgıyı, meni ya da normal cinsel kayganlıkla karıştırmamak için ilk adet döngünüzde cinsel ilişkiden kaçının ya da korunmak için bir bariyer yöntemi kullanın. Ayrıca servikal salgıyı da temizleyerek, değişiklikleri fark etmenizi zorlaştıracağı için vajinal duştan kaçının.
Servikal salgınızı idrar yapmadan önce ve sonra kontrol edin. Salgıyı bir tuvalet kağıdıyla önden arkaya doğru silin ve salgının rengini (sarı, beyaz, saydam ya da bulanık), yoğunluğunu (koyu, yapışkan ya da uzayan) ve görünüşünü (kuru, ıslak ya da kaygan) kaydedin. Ayrıca vulvanızdaki kuruluk, nemlilik, ıslaklık hissini de yazın.
Doğurgan günlerde cinsel ilişkiyi dikkatle planlayın. Servikal akıntınız bol, saydam, ıslak ve kaygan olduğu –daha çok çiğ yumurta beyazına benzediği- zaman en doğurgan olduğunuz dönemdir. Eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız, bu cinsel ilişki için uygun zamandır. Yumurtlama genelde bu tür servikal salgınızın olduğu ve doruk gün olarak da bilinen son günde ya da bir sonraki gün gerçekleşir. Eğer gebelikten korunmaya çalışıyorsanız, servikal salgınızın başladığı günden itibaren, doruk gününüzden 4 gün sonrasına kadar korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Eğer servikal salgınız başlamadan önce cinsel ilişkiye girmişseniz, servikal salgınızı meni ya da cinsel salgılarla karıştırmamak için bir sonraki gün ve gece cinsel ilişkiye girmek istemeyebilirsiniz. Bazı doktorlar, adet döneminiz esnasında korunmasız ilişkiden kaçınmanızı ya da gebelikten koruyucu bir bariyer yöntemi kullanmanızı önermektedir. Çünkü servikal salgılar, menstrüel kanamayla karıştıklarında ayırt edilmeleri zordur.
Servikal salgıları yorumlamak ve kaydetmek zor olabilir. Bu konuda herhangi bir sorunuz ya da sıkıntınız olursa doktorunuza danışın.


HemenSagLik..
 
Üst Alt