Semrush Nedir?

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Webmaster Genel kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Semrush Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 172 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Webmaster Genel
Konu Başlığı Semrush Nedir?
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Semrush Rehberi​


Çoğu webmaster kişilerin kullandığı araçlardan biri de Semrush. Bu yazılım sayesinde web sitelerinizin eksiklerini tespit edebilir, anahtar kelimelerde sıranızı öğrenebilir, bütün rakiplerinizin analizini yapabilir ve istediğiniz kelimede google'da en çok arananları bulabilirsiniz.

Örneğin butik işletiyorsunuz ve "kıyafet" kelimesinde google'da en çok aranan ve içinde kıyafet geçen kelime listesini görmek istiyorsunuz. İşte bunun için Semrush yardımıza koşuyor.

Web sitelerinin arama sonuçlarında iyi performans gösterdiğinde emin olmak için çeşitli araçlar aracılığıyla analizler gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Semrush, web sitelerinin geliştirilmesinde yardımcı olan çok fonksiyonlu yapısı ile kapsamlı bir analiz programıdır. İşlevsellik, üstün performans ve daha birçok özelliğinden dolayı diğer rakip SEO araçları içerisinden en iyisi denilebilecek bir yazılımdır.

İşte içinde kıyafet geçen kelimelerin aranma hacimleri

Semrush Ne İşe Yarar?​


Semrush, site hakkında her türlü verinin analizini gerçekleştirir. Site analizleri adına çeşitli çözümler sunarak detaylı rapor ve rakamlar hazırlar. Bir sitenin ziyaretçisinin sayısını, kaynağını ve kaynak dilini, anlık ziyaretçi sayısını, adwords tıklanma bilgileri ile sayfalar içerisinde en çok tıklanan sayfayı, anahtar kelime sıralamalarını, sitenin diğer rakip sitelere göre arama motorundaki sıralamasını, sitenin mobil uygulamasının performans raporlarını tek bir araç üzerinden incelemeyi mümkün kılıyor.

Semrush, aynı zamanda bir pazarlama yatırımıdır. Kurumsal bir yerin devam etmesi ve büyümesi açısından en önemli şey olan pazarlama için internette var olabilmek ve geniş kitlelere ulaşarak yeni müşteriler kazanmak en önemli unsurdur. Dolayısıyla alanında uzman ve rakiplerine karşı farkını ortaya koyan Semrush ile çalışmaya başlamak en doğru tercih olacaktır.

Semrush Kullanım Alanları​


Kişisel veya kurumsal bazda sitelerin geliştirilmesinde en büyük rolü oynayan bu programın kullanım alanı oldukça geniştir. Semrush genel olarak;
 • Sitenize aylık olarak giren ziyaretçi sayısı ve zaman tablosu,
 • Ziyaretçi kaynağını saptama,
 • Ziyaretçilerin kaynak dilini saptama,
 • Ziyaretçileri en çok çeken sayfalar,
 • Siteye gelen baclink veya anti SEO,
 • Sayfalardaki reklamlara tıklanma oranı,
 • Rakip sitelerin analizi,
 • Arama motorlarındaki anahtar kelime sıralamaları,
 • Sitenin mobil cihazlar üzerindeki performansı gibi birçok alanda raporlar sunarak analizi gerçekleştirir.
1. Kelime Analizi Yapmanızı Sağlar

Aşağıda "kıyafet" kelimesinin aranma hacmini görmektesiniz.

semrush-nedir


Buraya bakarak sitenizde hangi kelimelerde çalışma yapacağınızı öğrenebilir veya yeni domain alacaksanız hangi kelimeyi içermesi gerektiğini değerlendirebilirsiniz.

2. Alan Adı Analizi Yapabilirsiniz

Sahip olduğunuz veya rakibinizin domain adresini analiz ettiğinizde size şu sonuçları verir

 • Organik Arama Değerleri (Organic Research)
 • Backlink Alanı(Backlinks)
 • Reklam Araştırma (Advertising Research)
 • PLA Araştırma (PLA Search)
 • Görüntülü Reklamcılık (Display Advertising)
 • Trafik Analizi Değerleri (Traffic Analytics)
 • Alan Adı Karşılaştırması (Domain vs. Domain)
 • Anahtar Kelime Analizi (Keywords Overview)
 • Gelişmiş Anahtar Kelime Aracı (Keyword Magic Tool)
 • Backlink Karşılaştırması (Backlink Gap)
 • Toplu Analiz (Bulk Analysis)
Örneğin aşağıda bir domain analizinin ana ekranını görmektesiniz. Burada sitenin organik kelime sayılarını. Organik arama hacmini. Yıllara aylara göre örganik aranma durumlarını, hangi kelimelerde öne çıktığını bulabilirsiniz.

semrush-domain-analizi


3. Backlink Sayınızı Öğrenebilirsiniz

Bu analizde sizin ne kadar backlink sayınız olduğunu, bu linklerin hangilerinin ne kadar DA, PA puanlarının olduğunu, backlinklerin çeşidini ve hangi ülkeden olduğunu görebilirsiniz.


1590179878752.png


4. Trafik Analizi Yapabilirsiniz

Bu bölümde sitenizin hangi ay ne kadar hit aldığını, hangi ülkelerden hit aldığını ve hangi organik kelimeyi aratarak geldiğini tespit edebilirsiniz.


1590180108433.png


5. Proje Oluşturarak Sitenizin Sıralamasını Takip Edebilirsiniz

Bu alanda ise girdiğiniz anahtar kelimede sitenizin günlük sıralamasını takip edebilirsiniz. Örneğin "kıyafet" diye bir anahtar kelime girdiniz siteniz bugün 16'ncı sırada yarın 19'uncu sıraya gerilemiş ve sonraki günlerde 11'inci sıraya gelmiş bunların raporunu takip edebilirsiniz.


1590180623613.png
 
Üst Alt