Seks Terapisi

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Seks Terapisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 229 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Seks Terapisi
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Nedir?
Cinsel tedavi, bir psikoterapi türüdür. Bireysel olarak veya eşinizle birlikte katılabileceğiniz cinsel tedavi sayesinde cinsel fonksiyonlarınız, cinsel duygularınız ve cinsel kaygılarınız değerlendirilebilir. Seks terapisi herhangi bir yaş ya da cinsiyet grubundaki yetişkin insanların, cinsel yönelim ve cinsel sağlık sorunlarını düzene sokabilmek için etkili bir kaynak olabilir.

Cinsel tedavi hizmeti genellikle bireysel cinsel eğilimlerde ve ilişkilerde ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında özel eğitim almış psikologlar, doktorlar ya da lisanslı terapistler tarafından sağlanmaktadır. Tedavi, mutlaka gerekli kuruluşlarda eğitim görmüş, lisanslı uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Cinsel terapi genellikle kısa bir süreçtir. Kişiye özel olarak oluşturulacak tedavi planı, ele alınacak konuların neler olduğuna bağlı olarak değişir.
Sertifikalı seks terapistleri muayenehanelerinde veya başka bir yerde hastalarıyla cinsel temasta bulunmazlar. Fiziksel temas içeren cinsel koçluk, genel cinsel tedavinin bir parçası olarak kabul edilmez.

Niçin Yapılır

Neden yapılır?
Seks terapisi, cinsel sorunlarınızı ve cinsel yaşamınızla birlikte dolaylı yoldan eşinizi de etkileyen cinsel fonksiyon bozukluklarınızı düzene sokarak, yaşadığınız çeşitli cinsel sorunlara çözümler bulmanıza yardımcı olabilir. Cinsel tedavi yoluyla düzene sokabileceğiniz rahatsızlıklar:

Cinsel istek ya da uyarılma konusunda oluşabilecek kaygılar.
Cinsel ilgi ve cinsel tercih konusunda oluşabilecek kaygılar.
Dürtüye bağlı cinsel alışkanlıklar.
Ereksiyon problemleri.
Erken boşalma.
Orgazm problemleri.
Ağrılı cinsel birleşme (disparoni).
Yerleşik bir duruma ya da bir özre bağlı olarak ortaya çıkabilen cinsel problemler.
Eğer cinsel sorunlar yaşıyorsanız, cinsel konularla ilgili konuşmanız garip hissetmenize sebep olabilir. Ancak, bu tip durumlarda seks terapistlerinin sorunlarınızı anlamak ve cinsel sorunlarınızı keşfetmenize yardımcı olmak konusunda eğitim gördüğünü unutmamanız gerekir. Cinsel terapi sayesinde kendinizi daha net ifade etmeyi öğrenebilir ve kendi cinsel ihtiyaçlarınızla birlikte eşinizin cinsel ihtiyaçları hakkında da güvenilir bilgiler edinirsiniz.

Hazırlık

Nasıl hazırlamalısınız?
Cinsel terapiye hazırlık için öncelikle tek yapmanız gereken iyi bir terapist bulmak. Bir seks terapisti tavsiye etmesi konusunda, doktorunuza danışabilir ya da çevrenizdeki hastanelerde seks terapisi kliniği olup olmadığı belirlemek için ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak yakın bölgenizde konuyla ilgili profesyonel organizasyon gruplarının üyeleri bulunup bulunmadığını araştırabilirsiniz. Özel sağlık sigortanız varsa sigorta sağlayıcınız da konuyla ilgili öneriler sunabilir.

Belirli bir terapistle randevu programı düzenlemeden önce, terapistin sizin için uygun olup olmadığını değerlendirin. Bu konuyla ilgili terapistinize sorabileceğiniz sorular:

Eğitim ve deneyim. Konuyla ilgili eğitim ve öğrenim geçmişiniz nedir? Devlet tarafından sağlanan bir lisansınız var mı? Eğitimlerinize ek olarak belli konularda sertifikalarınız var mı? Sahip olduğum sorunla ilgili geçmişte başka deneyiminiz oldu mu?
Yer ve zaman. Terapi göreceğim ofis nerede? Çalışma saatleri nelerdir?
Tedavi planı. Her bir seans ne kadar sürer? Seanslar hangi sıklıkta yapılacak? Terapilere tahminen ne kadar süre devam etmem gerekir? Randevu iptali durumunda ücret politikanız nedir?
Ücretlendirme ve sigorta. Her bir oturum için ne kadar ücret alıyorsunuz? Sağlık sigortam hizmetlerinizden doğan ücreti karşılar mı? Peşin olarak herhangi bir ücret ödemem gerekir mi?
Unutmayın ki etkili seks terapisi, terapistinizle aranızda iyi bir iletişim ve güven oluşmasını gerektirir. İlk seans sonrasında, terapistinizle yeterince uyumlu olup olmadığınızı değerlendirin. Eğer ilk görüşmeniz beklentilerinizi karşılamadıysa, terapistiniz bir başkasını tavsiye edebilir.

Bekleyebilecekleriniz

Ne beklemelisiniz?
Cinsel terapiye muhtemelen özel cinsel endişelerinizi açıklayarak başlamanız gerekecektir. Cinsel sorunlar karmaşık olabilir ve terapistiniz durumla ilgili olabilecek tüm faktörler hakkında net bir fikir edinmek isteyecektir. Terapistiniz durumu anladıktan sonra, sorunlarınızı çözebilmek için iletişim ve samimiyeti artırmanın yollarını araştıracaktır.

Eğer bir ilişki içindeyseniz, terapistinizle gerçekleştirdiğiniz toplantılarınıza eşinizi de dahil etmeniz genellikle yararlı olur. Terapistiniz size ve eşinize bir dizi ödev veya egzersiz tavsiye edilebilir, bu ödevler şunları içerebilir:

Cinsel teknikler hakkında metin okumak.
Cinsel temas sırasında yavaş olmak ve konumunuza odaklanarak içinde bulunduğunuz durumu algılamak.
Cinsel ilişki sırasında eşinizle etkileşim yolunuzu değiştirmek.
Cinsel tedavi genellikle kısa bir süreçtir. Bazı sorunlar, sadece birkaç seans içinde hızla tanımlanabilir. Ancak genellikle birkaç ay boyunca sürecek, haftalık ya da iki haftada bir danışma oturumları düzenlenmesi gerekecektir. Cinsel tedavi süreci ilerledikçe, üzerinde çalışmanız gereken konuları belirlemek için, evinizde yaşadığınız deneyimlerden yararlanılır. Fiziksel temas içeren cinsel koçluğun, genel cinsel tedavinin bir parçası olarak kabul edilmediğini unutmayın.

Seks ve eşinize yaklaşma kaygılarının çoğu zaman stres, anksiyete, depresyon gibi diğer temel sorunlarla bağlantılı olduğunu aklınızda bulundurun. Cinsel aktivitelerinizi etkilemesi muhtemel diğer koşullar arasında yerleşik hastalıklar, ilaçların yan etkileri veya cerrahi müdahale sayılabilir. Cinsel sorunlarınızı gidermeniz için sadece bir seks terapistiyle görüşmeniz yeterli olabileceği gibi seks terapisti, doktor, psikolog veya fizyoterapist içeren bir takımdan yardım almanızın gerekliliği de söz konusu olabilir. Bazı cinsel sorunların çözümü için ilaç kullanmanız da gerekebilir.
HemenSagLik..
 
Üst Alt