Seks: Gerçekler Ve Kurmaca

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Seks: Gerçekler Ve Kurmaca başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 461 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Seks: Gerçekler Ve Kurmaca
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Gerçekler ve Kurmaca

Seks: Gerçekler ve Kurmaca
Ortalama penis büyüklüğü nedir? Erken boşalma ne kadar hızlıdır? G noktası tam olarak nerededir?

Erkekler için seks mitlerinin kurucu babalarının yoklaması yapılsaydı listede olacakları tahmin etmek hiç güç değil: Penisi hala anksiyeteye meyilli erkeklerin üzerine gölge düşüren ***** efsanesi John Holmes. Keza, 20,000 kadınla birlikte olduğunu iddia ederek Don Juan’ın rahip gibi görünmesine sebep olan NBA’in büyük oyuncusu Wilt Chamberlain.

Ve bir de seks mitleri tedarikçisi Walt Disney var.

Walt Disney’in epey mitoloji yarattığını düşünen uzmanlar var ki; ‘Disney filmlerinde insanlar aşık olur ve gün batımına doğru yürürler, siz de aşık olduğunuzda yakınlaşmanın kendiliğinden olacağı, cinselliğin doğal olduğu ve bunu takip ettiği mitini alırsınız.”

“Oysa gerçekte, seks bir yaşam boyunca öğrendiğimiz bir şeydir.”

Eğer seks süregiden bir eğitimse bir çoğumuz notlarımızı yükseltmek için çabalıyoruz. Ve ego, mit ve endişeler üzerinden geçinen reklamcılıkla gölgelenmiş bir alanda seks hakkında gerçekleri almak zor olabilir. Erkek penisinin ortalama boyutu nedir? Erkeklerin çoğu ilişki sırasında ne kadar dayanıyor? Erkekler birden çok orgazm olabilirler mi? G noktası var mı ve varsa nasıl bulacağım?

Penis Büyüklüğü

Penis Büyüklüğü: Sert Gerçekler
Penis Büyütme Bandı’nın websitesinde şöyle yazıyor, ‘çarpıcı bir şekilde penis boyunu ve enini daha önce imkansız olduğunu düşündüğünüz boyutlara büyütür.’ (İnsan, laboratuvar kıyafeti giymiş deli bir bilimadamının kendi penisinin üzerine kimyasallar döküp ‘Evreka!’ diye bağırdığını ve Guinness’i aradığını hayal ediyor.)

Bir e-mail hesabı olan hemen herkes böylesi mucizevi büyütücü bant ve haplarla ilgili istenmeyen mesajların akınına uğramıştır ve seks mitlerinin dayanıklılığı böylesi reklamların yaygınlığını açıklayabilir.

San Francisco’da California Üniversitesin’de üroloji klinik profesörü olan ve Uluslararası Cinsel Tıp Derneği başkanı doktor Ira Sharlip, ‘erkekliği ve gücü, penis büyüklüğü ile eş tutuyoruz,’ diyor. ‘Elbette gerçekten hiçbir ilişki yoktur.’ Yine de Sharplin ‘bütün’ hastalarının penis boylarını arttırmak istediklerini söylüyor.

Daha büyüğün daha iyi olduğu fikri, ‘tamamen mitoloji değil,’ diyor 1984’den beri çiftlere danışmanlık yapan Seth Prosterman, ve birlikte çalıştığı kadınların bazılarının daha büyük penisi tercih ettiğini belirtiyor - estetik olarak veya ‘oturma açısından’. Ama ekliyor, ‘Partnerlerin büyük çoğunluğu için penis büyüklüğü önemli değil.’

O halde büyük penisi teşkil eden tam olarak nedir? Haydi biraz verilere bakalım:

Ortalama penis büyüklüğü 12,5 ile 20 santim arasındadır. Bu, erekt penis içindir.
Gevşek erkeklik organı ortalama 9 santimdir.
Cinsel sağlık eğitimcisi ve Toronto’da eğitim esaslı seks dükkanı Come As You Are’ın kurucu üyesi Cory Silverberg, ‘penisin vücudunuzun en önemli kısmı olduğu fikri erkeklerin cinsel problemlerinin bir çoğunun altında yatıyor,’ diyor. ‘Erkekler için en büyük seks mitlerinden biri penisimiz neyse bizim o olduğumuz düşüncesi ve seks açısından önemli tek şey bu.’

Seks ve ilişki danışmanı olan ve kitabı She Comes First ‘kadın orgazmları ve yaratıcı oral tekniklerle orgazm üretme’ konusunda kılavuzluk eden doktor Ian Kerner, ‘bir kadına zevk vermenin ana yolunun penisi kullanmak olduğu bir mittir,’ diyor. Kitabında Kerner kadınların cinsel birleşmede sürenin yaklaşık yüzde 25’inde orgazma ulaşması ile oral seks sırasında sürenin yüzde 81’inde orgazma ulaştıklarını bildiren bir çalışmadan bahsediyor.

Tamam, Tamam, Büyüklük Önemli Değil. Ama Penis Boyumu Nasıl Arttırabilirim?
Gerçeklere rağmen penis büyütme pazarının şamatası sanki yalnızca daha da gürültülü hale geldi. (Penis Büyütme Bandının reklamı ‘yeni penis boyunuz ve cinsel performansınızla partnerinizle yatakta mutlak gücü ve egemenliği fark edin,’ diye bağırıyor.) Erkekler mitsel, mamut boyundaki elemanı kovalamaya devam ediyor.

Silverberg dükkanında ve danışmanlık çalışmalarında erkek müşterilerinin sürekli kendisine penis pompalarını sorduğunu söylüyor; bunların uzatma gücünün bir ‘mit’ olduğunu söylüyor ama bunları kullanan bazı erkeklerin memnuniyet bildirdiğini ekliyor ve bu fenomeni şöyle açıklıyor: ‘Cinsel organlarımıza dikkat etmeye daha fazla zaman harcamak muhtemelen cinsel sağlığımızı arttırıyor.’

G-Noktası

G- noktası ile İlgili Gerçekler
Seks mitlerinin erkeklerin kendi anatomileri hakkında düşünceleri üzerinde böylesine gücü varsa iş partnerlerinin vücuduna geldiğinde- özellikle çok tartışılan G noktasına- daha da fazla egemenliği var.

Adını ön vajina duvarındaki erojen bir bölge hakkında ilk kez yazan Alman doktor Ernst Grafenberg’den alan G-noktası 1982 tarihli bir kitapla popülerlik kazandı… G-noktası. Kasık kemiğinin arkasındaki bu bölge çoğunlukla vajinal orgazmın (klitoral orgazma karşı) tetikleyicisi, hatta kadın boşalmasının katalizörü olarak itibar görür.

Aynı zamanda G noktası ile Sigmund Freud tarafından yerleştirilmiş ebedi mit olarak alay edilir- yani klitoral orgazmın penis penetrasyonunu (içine girmeyi) gerektiren vajinal orgazmdan ‘daha az önemli’ bir orgazm biçimi olduğu. Ian Kerner’in özetlediği gibi, ‘Freud’un görüşüne göre bunun iki yolu yoktu: Eğer kadın penetratif (nüfuz edici) seks ile tatmin olamıyorsa onda bir sorun olmalıydı.’

G noktasının varlığı hala tartışmalıdır ve gerçek mi yoksa kurmaca mı olduğu kime sorduğunuza bağlıdır.

Seth Prosterman, ‘G noktası vardır,’ diyor. ‘Bir kısım kadın için güçlü orgazm kaynağıdır.’

Ira Sharlip, ‘G noktasının var olduğunu düşünmüyorum,’ diyor. ‘Ürolog olarak bu bölgede operasyon yapıyoruz [G noktasının olması gerektiği yerde] ve orada herhangi bir şey yok- orada olan bir anatomik yapı yok.’

Posterman ve diğerleri G noktasını bağlam içinde düşünmenin önemine işaret ediyorlar- yani klitoral anatominin geriye doğru vajinal kanala uzayan bir uzantısı olabileceğini. Kerner, G noktasının ‘üretral süngeri çapraz kesen klitorisin kökleri’ olabileceğini yazıyor.

Avustralya Royal Melbourne Hastanesi Üroloji Departmanında nöroüroloji ve kontinans birimi başkanı doktor Helen O’Connell, ‘G noktasının Freud’un vajinal orgazm fikri ile ortak çok şeyi var. Bu, anatomik değil, karışıklığa yol açan cinsel bir kavram ve kadın cinselliğinin aşırı derecede karmaşık olduğu yolunda bir yanlış anlayışa sebep olmuştur.’Sonuç olarak bu tartışmalı haz mahallinin gerçek mi kurmaca mı olduğu o kadar önemli olmayabilir. Klitorisin anatomisi üzerine 2005 tarihli Üroloji Dergisi çalışmasının yazarlarından da olan O’Connel kadının vücudunun kalanını dışlayarak G noktası üzerinde yoğunlaşmanın ‘biraz, bir erkeğin penisine dokunmadan testislerini uyarmaya ve sırf aşk olduğu için orgazmın olmasını beklemeye benzediğini’ söylüyor. Klitorisi dışlayarak vajinanın içine odaklanmanın ‘orgazma yol açamayacağını. Klitoris, rahim ve vajinayı tek bir birim olarak düşünmek gerektiğini çünkü bunların çok yakından bağlantılı olduklarını’ söylüyor.

Penis Uzunluğu

Erken Boşalma Ne Kadar Erken?
Bir kadının erojen bölgelerini keşfetme olasılıkları oldukça heyecan verici olabilir- bir başka seks miti ve erkek endişesine yol açar: Ne kadar sürdürebilirim? Ve ne kadar sürdürmeliyim?

Erken boşalma Ira Sharlip’e göre ‘genç erkeklerde en yaygın cinsel fonksiyon bozukluğu biçimi’ ve görülme sıklığı her yaştan erkeklerde yaklaşık yüzde 20 ile yüzde 30 arasında.

Erken boşalmayı belirlemenin tıbbi yöntemine ‘vajina içi boşalma gecikme süresi’ (IELT) denir, vajinaya girişten boşalma gerçekleşene kadar ölçülen süredir. Fakat Sharlip bu niceliksel ölçümün tüm hikayeyi anlatmadığını söylüyor: ‘Bir dakika içinde boşalan ama erken boşaldıklarını söylemeyen erkekler var. Ve sonra yelpazenin diğer ucunda 20 dakika sürdürebilen ve erken boşaldıklarını söyleyenler var.’

Diğer bir deyişle ‘erken’in tanımı büyük oranda görenin gözlerinde (veya zihninde) ve erkeğin cinsel tatminine ve boşalma gerçekleştiğinde kontrol yeteneğini algılayışına bağlı.

Eğer sayıları öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız Journal of ***ual Medicine’daki bir çalışma ‘ortalama IELT’nin 5.4 dakika’ olduğunu buldu.

Ian Kerner erken boşalmayı tanımlamak için kullanılan yaygın bitiş süresinin iki dakika olduğunu söylüyor ama çalıştığı erkeklerin çoğunun ‘birkaç dakika sürdürebilen erkekler olmadıklarını’ekliyor. ‘Ön sevişme sırasında veya girişten hemen sonra orgazm oluyorlar. 30 saniyeyi geçmede zorlanıyorlar.’

Ama hızlı bir ateşlenme normal diyor Kerner. ‘Erkekler hızla boşalmak üzere donatılmışlardır- ve stresli durumlar onların daha da hızlı boşalmalarına sebep olur. Bu insan ırkı için çok önemlidir. Eğer bir erkeğin boşalması bir saat sürseydi çok daha küçük bir gezegen olurduk.’

Seks terapistleri ve doktorlar erkeklerin endişelerini yönetmeleri ve boşalma sürelerini uzatmaları için bir dizi teknik öneriyorlar. Doktorlar tarafından boşalma süresini uzatmak üzere reçetelenen birkaç ilaç var- bazı antidepresanlar ve topikal kremler gibi.

Ve cevabın dikkatin dağıtılması veya uyarılmanın azaltılması olduğu yolundaki yaygın anlayışın tersine bazıları duyumsamaya kendini kaptırmanın soruna hitap edebileceğini söylüyor. ‘Daha fazla sürdürmeyi öğrenmenin yolu yoğun uyarıya alışmak,’ diyor Prosterman. ‘Birleşmenin sıklığını arttırmak ve partnerinizin içinde olmanın her bir duyumunu hissetmek ve bundan hoşlanmak.’

Birden Çok Orgazm

Yine Gel? Erkekler İçin Mitsel Birden Çok Orgazm
İki veya daha çok erkeğin bir araya geldiği herhangi bir yerde birden çok erkek orgazmı mümkünse de gerçekte birden çok erkek orgazmı bir başka hikayedir. Daha oturmuş birden çok kadın orgazmının tersine erkeklerin ardışık orgazm iddiaları seks miti alanına girer. En azından erkeğin birden çok orgazmını doğrulamak zordur ve orgazmın tanımına bağlı olabilir.

Posterman, The Multi-Orgasmic Man kitabının ‘prostatın etrafındaki PC [pubokoksigeus] kasını sarmalamayı içeren bir Doğu meditatif işlemi’ni popülerleştirdiğini söylüyor. ‘ Prostatta idrar çıkarmadan ve boşalmadan önce açılan ve kapanan bir valf var. PC kası bu valfin açılmasını durduruyor, boşalma olmadan orgazmı olanaklı kılıyor. Amaç bunu bir seferde beş veya altı kez yapmak.’

Posterman, ‘bunu denediğini bildiğim yüzlerce erkekten bunu yapabilen yalnız bir kişi tanıyorum,’ diyor.

Bu erkek Bay Şanslı mı yoksa şiirselliğe mi yatkın?

Archives of ***ual Behavior’daki bir 1989 çalışması birden çok orgazm olduklarını iddia eden 21 diğer erkeğin beyanını kaydetmiş, ama Ira Sharlip, ‘bu olmuyor,’ diyor, kısa bir süre-dakikalar gibi- içinde ardı arkasına birden çok orgazm’ fenomeninden bahsederek. Ve boşalmayı ve orgazmı ayırmak diye bir şey de yok diyor.

Orgazm

Orgazm ya da Orgazmik?
Burada mesele orgazmın tanımıdır- ki 2001 tarihli Clinical Psychology Review yazısına göre çarpıcı bir şekilde tutarsız olagelmiştir. ‘Bir çok orgazm tanımı orgazmı, cinsel uyarımın yüksek bir halinden yeterli şekilde ayırt etmeye yetmeyen, bir ‘doruk’ hali olarak niceliksel bir şekilde betimler,’ diye yazıyor.

Diğer bir deyişle birden çok orgazm bildiren erkekler dönüşü olmayan boşalma noktasına gelmeden orgazmik haller yakalayabiliyorlar. Ve bir çok erkek Kegel egzersizleri ile PC kaslarının güçlendirilmesinin boşalma dağının tepesine ulaşmadan ve penisin geçici olarak cinsel uyarılmaya karşılık vermediği gevşek ve ‘tepkisiz’ dönemin yumuşak vadisine inmeden bu ‘kaçınılmazlık noktasına’ yavaş yavaş yaklaşmalarını sağladığını bildiriyor.

Bu tepkisiz dönem – yaygın olarak 30 dakika veya daha fazla- talihsiz bir gerçektir. ‘Beklerken’ bu süreyi okşayarak, öpüşerek, masaj yaparak ve kucaklaşarak geçirmek o kadar kötü değildir.

Ve bu iyileşme süresi süper hızlı değilse de hala birden çok orgazm yaşayabilirsiniz –yalnız, öğleden sonraki randevularınızı iptal etmeniz gerekebilir.

Seks Sayısı

Seks Gerçeği: Mesele Her Zaman Sayılarda Değil
Sonunda seks mitlerinin ötesine geçmede hep tekrar eden bir tema varmış gibi görünüyor: Sayılara fazla takılmayın.

Cinsel tatminin anahtarı penis büyüklüğü, dayanma gücü kayıtları veya G noktasının teknik izolasyonu değil çoğunlukla. Tersine anahtar kendinizi ve eşinizin arzularını anlamak ve Disney karakterlerinin tersine gerçek insanların kusursuz, ilahi bir şekilde bahşedilmiş bir seks anlayışına sahip olmadığını fark etmek.

O’Connell’in G-noktasının aşırı ayrıcalıklı kılınmasının tehlikeleri konusunda dediği gibi, ‘Eşler için birbirlerini heyecanlandıran bölgeleri ve bir eşin kendisine nasıl haz verilmesinden hoşlandığını keşfetmeleri en iyisidir. Bu, hem erkekler hem de kadınlar için geçerli ve her iki cinsiyette de sürekli tek bir ‘sihirli noktanın’ olduğu fikri, zorbalık.’HemenSagLik..
 
Üst Alt