Sağlık Önerileri

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site Tanıtım kategorisinde paylasdur tarafından oluşturulan Sağlık Önerileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 222 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site Tanıtım
Konu Başlığı Sağlık Önerileri
Konbuyu başlatan paylasdur
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan paylasdur

paylasdur

Üye
Katılım
12 Ocak 2020
Mesajlar
19
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
26
Konum
ist

İtibar:

Koskoca Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın bir beyiti vardır. Osmanlı Devleti'nin sınırlarının en geniş olduğu bu dönemde Kanuni, sağlıklı olmanın, devlet olmanın çok üzerinde olduğunu vurgulamaktadır.
Uzmanlara konusunda görüşleri sorulduğunda, ilk sözünü ettikleri sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı ve refah içinde olmak için beslenme çok önemlidir. Sağlıklı yiyecekler tüketerek ideal kilo korunabilir ve yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterol, şeker, kanser ve daha birçok önemli hastalığın önüne geçilebilir. Sağlıklı olmak için, iyi olan ve vücudun besin ihtiyacını karşılayan yiyecekler tüketmek gerekmektedir.
Sağlıksız beslenme alışkanlıkları en başta obeziteyi (aşırı kilolu olmayı) tetiklemektedir. Amerika'da yetişkinlerin yaklaşık yüzde 34'ü obezdir. 20 yaş altı çocuk ve gençlerin ise yaklaşık yüzde 17'si obezdir. Bu bakımdan önerilerinde başı, akıllı gıda seçimleri yapmak ve sağlık problemleri yaşamamak çekmektedir.
Sağlık önerileri sıralamasında fiziksel aktiviteler ikinci sıradadır. Kronik hastalıklardan korunmanın ve uyku düzenini iyileştirmenin en etkili yöntemi aktif olmaktır. Çocukluktan itibaren her yaşta fiziksel olarak aktif olmak sağlıklı yaşamın temel koşuludur. İleri yaşlarda bunu yapmak bile asla geç değildir. Yetişkinlerin günde sadece yarım saatlerini fiziksel kondisyonlarını geliştirmeye ayırmaları, bu yürüyüş olabilir, hafif koşu olabilir, bisiklet olabilir, yüzme olabilir veya tenis olabilir, hiç de güç değil.
Uzmanlar, insanların kendi yaşlarına göre uygulayabilecekleri birçok sağlık önerileri sunmaktadır. Dengeli besleme ve spor yapma dışında diğer öneriler şu şekilde sıralanabilir:
Düzenli uyunmalı
Güneşten uzak durmalı
Sigara ve alkolden uzak durmalı
Beyni aktif tutmalı (zeka oyunları, bulmacalar, hafıza teknikleri vb)
Insan kendini dinlemeli, kendini kontrol etmeli
Belli aşıları olmalı
Hep temiz olmalı
Stres ile başa çıkmayı öğrenmeli
Ne yazık ki nedeni anlaşılmayan birçok hastalık strese bağlanmaktadır. Stres hormonları vücudun bağışıklık sistemine zarar vermektedir. Bu ise vücudu çeşitli rahatsızlıklara karşı savunmasız bırakmaktadır. Mutlu olmak için stresle baş etmelisiniz.
 
Üst Alt