Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site Tanıtım kategorisinde drminter tarafından oluşturulan Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 254 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site Tanıtım
Konu Başlığı Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Konbuyu başlatan drminter
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan drminter

drminter

Üye
Katılım
14 Ara 2019
Mesajlar
698
Tepkime puanı
1
Puanları
18
Yaş
31
Konum
Ankara

İtibar:

Tedavi yöntemine hastanın yaşı ön plana alınarak alt çenenin önde ya da geride olması şeklinde karar verilir. Hasta ergenlikteyse ve üst alt çenenin yapısı gerideyse, ortodontik tekniklerle tedavi edilebilir. Hasta yetişkin ise, iskelet bozukluklarının tedavisi ve cerrahi işbirliği ile gerçekleştirilir. Fonksiyonel bozukluklara bağlı olarak, örneğin; Ağızdan solunum gibi durumlarda, çenenin uyumsuzluğu gözlenebilir. Ağzın nefes almasına izin veren bir kişide, çenenin üst kısmı dar kalacağından V şeklinde olacaktır.

Şişe ve sahte emzik kullanma, çivi yeme, parmak emme normal koşullar gibi uzun alışkanlık ortodontik bozukluklara neden olabilir. Bu alışkanlıklarla mümkün olan en kısa sürede ilgilenilmelidir.

Bu alışkanlıkların erken yaşta önlenmesi iskelet gelişiminin tamamlanması için önemlidir.

Dilin yapı bakımından olması gerekenden daha büyük olması gibi koşullar, çıkarılan diş boşluklarının varlığı da dişlerde yer değiştirmeye neden olur. Dişlerin tutturulduğu çenenin yapısı küçük ve dişler büyükse; dişler çeneye uymaz ve karışıklık oluşur.

Süt dişlerinin erken veya geç kaybı da dişlerin bozulmasına neden olabilir. Zamanında düşen süt dişleri yerine, ağızdaki kalıcı diş bu boşluğa doğru hareket eder. Çıkması gereken dişler kendileri için bir yer bulamadıklarından, şişkinlik meydana gelir.
 
Üst Alt