Kadınlarda Kalp Krizinden Sonra Cinsellik

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Kadınlarda Kalp Krizinden Sonra Cinsellik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 160 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Kadınlarda Kalp Krizinden Sonra Cinsellik
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Kalp krizi geçirdikten sonra kadınların cinsel ilişkiye girmekten korkmaları yaygındır. Ayrıca çoğu, doktorlarının bu konuda yeterince konuşmadığını düşünmektedir. Son 2 sene içinde kalp krizi geçirmiş 17 kadınla görüşülen bir çalışmada bir kısmının 1 ay içinde cinsel hayatına döndüğü görülse de önemli bir kısmının da seksin kalplerini nasıl etkileyeceğinden korktuğu öğrenildi. Dahası az bir kısmı bunu doktorlarıyla görüştü ve konuyu açan da doktorları değil kendileri oldu.
Chicago Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Emily Abramsohn sonucun şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Ortalama 60 yaşındaki katılımcıların tümü kalp krizi geçirenlerin sağlığı hakkında daha büyük bir araştırmaya katılmıştır. Çalışmada erkeklerin %47’si, kadınların ise %35’i doktorlarının cinsel hayatı hakkında kendileriyle konuştuğunu söyledi.
Uzmanlara göre seksin kalbe zararları hakkındaki korku yersiz. Çoğu araştırmanın gösterdiği üzere seks, kalp krizi atlatanlar için düşük riskli bir aktivite. American Heart Association’a (Amerikan Kalp Derneği) göre kalp krizlerinin sadece %1’i seks sırasında tetikleniyor. Doktorlar yine de önerilerini dikkatle yapıyorlar. Örneğin iki kat merdiveni nefes darlığına düşmeden veya göğüs ağrısı çekmeden çıkabilen kalp hastalarına seksten endişe duymamaları söyleniyor.
Fakat mevzunun bundan başka yönleri de var. Örneğin cinsellik duygusal ve zihinsel sağlık da gerektiriyor. Fiziksel olarak iyi hisseden kadınlarda depresyon gibi durumlar kalp krizinden sonra görülebilir. Bu da kadının cinsel fonksiyonlarını etkiler. Bu sebeple kalp krizinden sonra sağlıklı bir cinsel hayat için duygusal ve psikososyal sağlığa da değinmek gerekiyor.
Kalp krizi söz konusu olduğunda doktor en başta hayatınızı kurtarmaya, sonrasında ise iyileşmenize odaklanırken cinsel hayat hakkında sorulara sıra gelmeyebilir. Ancak hastayla bu konuda konuşulması gerekiyor. Bu şekilde mevzunun önemli olduğu anlayan kadın da doktorla konuşmak konusunda kendini daha rahat hissedebilir.
Çalışmadaki 17 kadından biri hariç hepsi kalp krizinden 6 ay sonra seks yapmaya başladığını söyledi. Ancak cinsellikten korku duymakkatılımcılar arasında yaygındı ve bazıları da partnerlerinin kendilerini incitmekten korktuğunu belirtti. Kadınların bu konuda kendilerini yalnız hissetmemeleri ve endişeleri varsa doktorlarıyla konuşmaları gerekiyor.
Kalp krizinden sonra gözetim altında egzersizi de içeren programlar hastalara yardımcı olabilir. Egzersiz kadınların kendilerini daha güçlü hissetmesini sağlayarak özgüvenlerini tazeler. Ayrıca depresyon ve strese karşı da etkilidir.


HemenSagLik..
 
Üst Alt