Geri Çekme Yöntemi (Coitus İnterruptus) İle Gebelikten Korunma

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Geri Çekme Yöntemi (Coitus İnterruptus) İle Gebelikten Korunma başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 293 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Geri Çekme Yöntemi (Coitus İnterruptus) İle Gebelikten Korunma
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Nedir

‘Coitus interruptus’ olarak da bilinen geri çekme yöntemi, gebelikten korunmak için penisin boşalmadan önce vajinadan çıkması ve kadının genital bölgesinden uzaklaşması tekniğidir. Geri çekme yöntemi, spermin vajinaya girmesini önlemeye yardımcı olur.

Doğum kontrolü için geri çekme yöntemini kullanmak, kişinin kendisini kontrol etmesini gerektirir. Buna rağmen geri çekme yöntemi, doğum kontrolünde özellikle tavsiye edilen, etkili bir yöntem değildir. Geri çekme tam zamanlı olmazsa veya boşalma öncesi sıvı sperm içeriyorsa, sperm vajinaya girebilir. Ayrıca geri çekme yöntemi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan da korunma sağlamaz.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?
Geri çekme yöntemi, gebe kalmayı önlemeye yardımcı olabilir. Geri çekme yönteminin birçok faydaları arasında şunlar yer alır:

Ücretsizdir ve her zaman yapılabilir
Hiçbir yan etkisi yoktur
Reçete gerektirmez
Diğer doğum kontrol şekillerinin bir kombinasyonuyla kullanılabilir
Bazı çiftler geri çekme yöntemini kullanmayı seçerler, çünkü diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmak istemezler.

Riskler

Riskler
Gebeliği önlemek için geri çekme yöntemini kullanmak, hiçbir doğrudan risk taşımaz; ama unutulmaması gereken bir nokta şudur ki yöntem, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan da bir korunma sağlamaz. Ayrıca bazı çiftler geri çekme yönteminin cinsel hazzı böldüğünü de düşünürler.

Bir yıl boyunca geri çekme yöntemini uygulayan her 100 kadından tahmini 17 ila 27''si hamile kalır.

Neler Yaşayacaksınız

Ne Bekleyebilirsiniz?
Geri çekme yöntemini kullanırken:

Tam zamanlı geri çekme. Eşiniz boşalacak gibi olduğunu düşünüyorsa penisini vajinanızdan çıkarması gerekir. Boşalmanın genital bölgenizden uzakta gerçekleşmesini sağlayın.
Tekrar bir cinsel ilişkiye girmeden önce tedbirinizi alın. Kısa bir zaman içinde tekrar cinsel ilişkiye girmeyi planlıyorsanız, eşinizin idrarını yaptığından ve penisinin ucunu temizlediğinden emin olun. Bunu yaparak önceki boşalmasından arta kalan spermleri, penisten uzaklaştıracaktır.
Eğer boşalma tam zamanlı olmamışsa ve gebe kalmaktan endişeleniyorsanız sonrasında acilen uygulanabilecek bir doğum kontrol yöntemi için sağlık uzmanınıza danışın.HemenSagLik..
 
Üst Alt