Erkekte Orgazm Bozukluğu

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Erkekte Orgazm Bozukluğu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 160 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Erkekte Orgazm Bozukluğu
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Nedir?
Normal bir eksitasyon, ereksiyon ve yeterli uyarılma sonrası orgazmın uzun süre gecikmesi ya da yokluğudur. Bir erkek cinsel aktiviteyi takiben orgazm yaşamakta önemli bir gecikme yaşıyor ya da orgazm yaşayamıyorsa orgazm bozukluğu olabilir. Bir bozukluk olarak kabul edilmesi için, belirtilerin birey için ciddi bir sorun oluşturması gerekir.

Azaltıcı faktörler yaş ve uyarılma miktarıdır. Orgazm bozukluğu, fiziksel bir bozukluk ya da bir madde kullanımına (örneğin alkol, opioidler, antihipertansifler, antidepresanlar, antipsikotikler) bağlı olabilir.

Erkekte Orgazm Bozukluğu İçin Tanısal Kriterler
Normal bir cinsel uyarılma sonrasında orgazmın sürekli olarak ya da tekrarlayan şekilde gecikmesi ya da hiç olmaması. Klinisyen, kişinin yaşını, yeterli odaklanma, yoğunluk ve süre olup olmadığına dair yargılarını da göz önünde bulundurur.
Bozukluk belirgin bir sıkıntıya ya da kişiler arası sorunlara neden olur.
Orgazm bozukluğun nedeni başka bir ruhsal bozuklukla daha iyi açıklanamaz (başka bir cinsel bozukluk dışında) ve sadece bir maddenin (örneğin, bir uyuşturucu ya da ilacın kötüye kullanımı) ya da genel bir tıbbi durumun doğrudan psikolojik etkilerinden kaynaklanmaz.

Sebepler

Erkekte Orgazm Bozukluğunun Sebepleri
Bu bozukluğun nedeni nadiren fiziksel olmasında rağmen bazen retrograd ejakülasyonla karıştırılır. Retrograd ejakülasyon, bir erkeğin dışarıya değil, kendi mesanesi içine boşalmasıdır. Çoğu zaman nedeni travmatik bir cinsel deneyim, sıkı bir dini yetişme tarzı, düşmanlık, aşırı kontrol ya da güven eksikliğidir.

Ayırıcı Tanı
Erkekte uyarılma bozukluğu
Retrograd ejakülasyon
Anejekulasyon
Depresyon ve istek ve uyarılma azalması orgazm güçlüğünün yaygın bir nedenidir. Orgazma ulaşma sorunları genellikle yeterli uyarılma seviyesine gelmekte zorlanmayla bağlantılıdır. Erkeklerin duygusal durumu, uyarılma ve orgazmı engelleyebilir.

Uyarılma kısmi veya tam ereksiyon için yeterli ama orgazma ulaşmak için yetersiz olabilir. Ereksiyon olamamak, daha fazla sıkıntı ve orgazm güçlüğüne neden olabilir.

Tedavi

Erkekte Orgazm Bozukluğunun Tedavisi
Tipik olarak, tıbbi bir neden olmadığı anlaşılırsa, temelde yatan sorunlar üzerinde çalışmak çok yararlıdır. Altta yatan neden önemli değilse, bazı terapistler daha doğrudan bir yaklaşım olan duyumsal odaklanma gibi davranışsal teknikler de kullanabilir.

Erkekte Orgazm Bozukluğu Hakkında Gerçekler ve İpuçları
Erkeklerde yeterli cinsel istek ya da heyecan olmasına rağmen orgazma ulaşmakta gecikme ya da başarısızlık sorunu olması erkeklerde orgazm bozukluğu olarak kabul edilir.
Erkeklerde orgazm bozukluğunun, hayat boyu süren ve sonradan kazanılmış olmak üzere iki tipi vardır. Hayat boyu süren nadirdir ve asla orgazma ulaşamazsınız ama edinilmiş orgazm bozukluğunda bazı durumlarda orgazma ulaşılabilir.
Erkeklerde orgazm bozukluğu, bazı hastalıklar, psikolojik nedenler, uyuşturucu ve alkol ya da sigara kullanımı, üzüntü verici cinsel deneyimler, antagonizm ve antidepresanlar gibi ilaçlardan kaynaklanabilir.
Erkekte orgazm bozukluğu, kadında orgazm bozukluğuyla karşılaştırıldığında daha az görülür ve sıkıntının artmasına ya da kişiler arası sorunlara neden olabilir.
Davranış teknikleri, psikolojik çalışmalar ve danışmanlık, cinsel terapi, güçlü bir yaşam tarzı, doğru egzersiz ve dengeli beslenmeyle tedavi edilebilir.


HemenSagLik..
 
Üst Alt