Doğum Kontrolü Hakkında Yanlış Bilinen 10 Şey

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Doğum Kontrolü Hakkında Yanlış Bilinen 10 Şey başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 159 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Doğum Kontrolü Hakkında Yanlış Bilinen 10 Şey
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Son yüzyıl içinde kadınlar, üreme sağlığı hakkında, tamamen doğru olmayan şeylere inanmaya yönlendirilmişlerdir...

1. Regl Dönemimde Yaşadığım Cinsel İlişkide Gebe Kalmam

Birçok kadın, regl döneminde veya regl döneminin ilk ya da son döngüsünde yaşanan korunmasız cinsel ilişkinin gebe kalmayı engellediğine inanır. Gebe kalma olasılığı, orta döngüde yüksek olmasına rağmen ayın herhangi bir zamanında gebe kalmak hiç gebe kalmama olasılığına kıyasla daha yüksek olabilir. Bilmeniz gereken bir diğer gerçek, spermlerin bir kadının bedeninde 5 güne kadar yaşayabildiğidir.

2. Bebeğimi Emzirmek Beni Gebelikten Korur

Bebeğinizi düzenli olarak emzirirken ovulasyon (yumurtlama) ve regl olma olasılığı olmasa da neticede regl tekrarlayacaktır ve siz daha farkına varmadan yumurta oluşturabilir. Yani, evet, çocuğunuzu emzirirken bile hamile kalmak mümkündür.

3. Partnerim, Boşalmadan Önce Her Zaman Geri Çektiği İçin Gebe Kalmam

Bu kadınların inandığı en büyük yalanlardan biridir. Evet, erkek arkadaşınız ya da eşiniz dışarı boşalsa bile hamile kalabilirsiniz. Boşalma öncesinde, az miktarda sperm içeren yağlı sıvı serbest bırakılır. Penis tarafından herhangi bir şekilde vajinaya nüfus etmesi, gebelikle sonuçlanabilir, boşalma öncesinde her zaman geri çekse bile.

4. Cinsel Birleşme Sonrası Vajinal Duş Gebeliği Engelleyebilir

Cinsel birleşme sonrasında alınan vajinal duş ya da banyo yapmak veya duş almanın, gebeliği önlemeye hiç bir yardımı olmaz. Çünkü sperm zaten yumurtaya doğru yolculuğuna başlamıştır.

5. İlk Kez Cinsel Birleşme Yaşadığımda Gebe Kalmam

Adet görmeye başlamanızdan itibaren hamile kalabilirsiniz. Genç kızlar genellikle daha yaşlı kadınlardan daha doğurgandır ve kolayca hamile kalabilirler. Size “bu seferlik’’ hamile kalmayacağınızı söyleyen hiç kimseye inanmayın. Korunmada ısrar edin!

6. Doğum Kontrol Hapı Kullanıyorum, Gebe Kalmam veya Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Kapmam

Evet, doğru bir biçimde kullanıldığında, doğum kontrol hapı gebeliği önlemede etkili bir yöntemdir; yine de doğum kontrol hapları, HIV ya da diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. İstenmeyen gebelik veya cinsel yolla bulaşan hastalıkları engelleyen yüzde yüz güvenilir tek yöntem cinsel perhizdir.

7. Sadece Bir kez Korunmasız Cinsel İlişki Yaşadım

Gebe kalmak ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapmak için tüm gereken, tek bir seferdir. Kimsenin size bir kez bile korunmasız cinsel ilişkiye girmeniz hakkında konuşmasına izin vermeyin, aksi takdire bir ömür boyunca planlanmamış bir gebelik ve onun doğurduğu sonuçların bedelini ödeyebilirsiniz. Kendinize ve vücudunuza özen gösterin ve korunmasız cinsel ilişkiyi reddedin.

8. Gebe Kalmak İçin Çok Yaşlıyım

Adet gördüğünüz sürece, gebe kalabilirsiniz. Yaşınız arttıkça doğurganlığınızın azaldığı doğru olsa da doğurgan olduğunuzu unutmamalı ve adetten kesildikten sonra ki en az bir yıla kadar hamile kalabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Adetten kesildikten bir yıl sonra, doğum kontrolüne dair bildiklerinizi unutabilir ve tek eşli olduğunuz müddetçe korunmasız cinsel ilişkinin tadını çıkarabilirsiniz.

9. Doğum Kontrol Hapı Kullanmamı Gerektirecek Sıklıkta Cinsel İlişki Yaşamıyorum

Ne zaman doğum kontrol yöntemi kullanmaya ihtiyacınız olacağını bilmiyorsanız, kondom veya doğum kontrol süngeri kullanmayı deneyin. Her ikisi de gerektiğinde kullanmak için saklanabilir. Doğum kontrol süngeri 24 saat koruma sağlar, böylece sabahtan yerleştirebilir ve gün boyunca korunabilirsiniz. Kondom kullanıyorsanız, cebinizde veya cüzdanınızda taşımayın. Buna ek olarak, kondomla birlikte spermisit (sperm öldürücü) kullanmak koruyucu etkisini arttırır.

10. Birçok Kadın Hastalığı Geçirdiğim İçin Hamile Kalabileceğimi Düşünmüyorum.

Doktorunuz size gebe kalamayacağınızı söylemediği sürece, korunmanız gerekir. Hatta doktorunuz size muayene veya tedavi olmadan "büyük olasılıkla hamile kalmayacaksınız" dese bile doğum kontrolü kullanın. Tek çocuğuna bu şartlar altında gebe kalmış olanlar var.HemenSagLik..
 
Üst Alt