Dekorasyonda 60-30-10 Kuralı

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site Tanıtım kategorisinde drminter tarafından oluşturulan Dekorasyonda 60-30-10 Kuralı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 171 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site Tanıtım
Konu Başlığı Dekorasyonda 60-30-10 Kuralı
Konbuyu başlatan drminter
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan drminter

drminter

Üye
Katılım
14 Ara 2019
Mesajlar
698
Tepkime puanı
1
Puanları
18
Yaş
31
Konum
Ankara

İtibar:

için kullanacağınız renkleri belirlediniz ama nasıl birleştireceğinizi bilemediyseniz bu yazı tam da sizin için yazılmış gibi. Renkler konusundaki en karmaşık olay hangisi ana renk, hangisi ikincil renk ve hangisi yardımcı renk olacağıdır. 60-30-10 kuralı bu durumların kurtarıcı oluyor. Nedir bu 60-30-10 kuralı dediğinizi duyar gibiyim. Hemen bakalım:

  • Ana renk: Alanınızda baskın olan kullanacağınız renktir.
  • İkincil renk: Ana rengi destekler. Ayrıca ana rengin yarısı kadar baskındır.
  • Yardımcı renk: Alanınızın geri kalanı için kullanacağınız renktir. Genelde vurgu ve kontrast görevi görür.
Peki Hangi Renkleri Kullanacağız?
Renk seçimi tamamen zevklerinize göre olacak. Ama birazdan söyleyeceklerime göre, şekillendirirseniz renklerinizi daha rahat edersiniz.

Ana renk %60 oranında kullanılır. Bu renk genellikle odanın duvarları, zemin ve için kullanılır. Örneğin sarı rengini seçtiyseniz sarının tonlarıyla başlamalısınız. Açık sarı renk bir seçimi olabilir. için de kullanılabilir.

İkincil renk genel olarak kartonpiye, tavanlar ve bazı süslemeler için kullanılır. Örneğin gri rengi seçtiyseniz, rengi seçiminiz gri olabilir. için de bunu uygulayabilirsiniz.

Yardımcı renk ise birden fazla olabilir. Aksesuar, süslemeler ve vurgular için işe yarar. için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Ayrıca gibi ürünler ve biblolarda da kullanılabilir.
 
Üst Alt