Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Çeşitleri

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Çeşitleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 175 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Çeşitleri
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar şunlardır:

İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV)

HIV enfeksiyonu defetmek için vücudun yeteneğini yok eden bir virüstür. HIV olan kişilere bakıldığında enfeksiyon sonrası uzun bir süre kendilerini hasta hissederler. Ama erken teşhis ve tedavi edilmezse, sonunda pek çok yaşamı tehdit eden hastalıklar ve bazı kanser formlarına çok duyarlı hale getirebilir. Çogunlukla cinsel aktivite sırasında ya da intravenöz ilaç enjekte etmek için kullanılan iğneler paylaşımı ile oluşur.

İnsan Papilloma Virüsü (HPV)

HPV yaygın cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bazı tipleri özellikle condylomas adlandırılan türleri genital içinde veya dışındaki alanlarda oluşabilen genital siğillere neden olabilir ve deriye veya cinsel partnerine yayılabilir. HPV’nin birçok türünde herhangi bir belirti meydana gelmez, bu nedenle enfeksiyon tespit edilemeyebilir. HPV enfeksiyonu olan kadınlarda serviks kanseri gelişme riski vardır. Düzenli Pap testi yaptırılması, HPV enfeksiyonu gibi anormal servikal hücreleri algılayabilir. Ayrıca, HPV aşısı serviks kanserini önlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Her ne kadar Genital siğiller (bazen kendileri gider) için tedavi olmasına rağmen siğiller yeniden ortaya çıkabilir. HPV bazı türleri yaygındır. Bu siğiller el gibi diğer vücut parçaları üzerinde siğillere neden olabilir, ancak bunlar genellikle sağlık sorunlarına neden olmaz.

Klamidyal Enfeksiyonlar

Klamidyal infeksiyonlar, tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülen, hem erkekler hem de kadınları etkileyebilen bir rahatsızlık türüdür. Klamidyal enfeksiyon idrara çıkma ile anormal genital akıntı ve yanmaya neden olabilir. Kadınlarda, tedavi edilmeyen klamidya enfeksiyonu pelvik inflamatuar hastalığa neden olabilir. Klamidyal enfeksiyonlar antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilir. Ne yazık ki, klamidya enfeksiyonu olan birçok kişide enfeksiyon az veya hiçbir belirti göstermez. Çok yaygın ve ciddi komplikasyonlar kadınlarda görülür ve pelvik inflamatuar hastalık, dış (tubal) gebelik ve infertiliteye yol açabilir.

Belsoğukluğu (Gonore)

Belsoğukluğu vajina veya penisten akıntıya neden olur ve ağrılı ya da zor idrara çıkmanın bir sebebidir. Çok yaygın ve ciddi komplikasyonlar kadınlarda görülür ve pelvik inflamatuar hastalık, dış (tubal) gebelik ve infertiliteye yol açabilir. Gonore enfeksiyonları antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilir.

Genital Herpes

Genital herpes enfeksiyonlarına herpes simpleks virüsü (HSV) neden olur. Belirtileri genital bölgede, ağrılı kabarcıklar veya açık yaralar içerebilir. Sonrasında bacaklar, kalça ya da genital bölgede bir karıncalanma veya yanma hissine yol açabilir. Herpes yaraları genellikle birkaç hafta içinde kaybolur, ancak virüs vücutta kalır ve lezyonları zaman zaman tekrarlayabilir. HSV tedavisi yoktur ancak bu salgını kısaltmak ve semptomlarını azaltmak için anti-viral ajanlar bulunmaktadır. HSV, oral seks sırasında genital bölgeye (bir kişinin ağzında uçuk varsa) başka birinin ağzından bulaşabilir.

Frengi (Sifilis)

Frenginin ilk belirtisi genellikle vajina yada penis üzerinde ya da cinsel organ çevresindeki deride ağrısız bir açık yara görüntüsüdür. Tedavi edilmeyen frengi ilerleyici olabilir. Sonunda ise geçici kızarıklık ve sonunda kalbin ve santral sinir sisteminde sorunlara yol açabilir. Frengi enfeksiyonları antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilir.

Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar şunlardır:

Bakteriyel vajinozis

Şankroid

Sitomegalovirüs enfeksiyonu

Granuloma ingüinale (donovanosis)

Lenfogranüloma

Contagiosum Molluscum

Kasık biti

Uyuz

Trichomoniasis


HemenSagLik..
 
Üst Alt