Cinsel Tiksinti Bozukluğu

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Cinsel Tiksinti Bozukluğu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 159 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Cinsel Tiksinti Bozukluğu
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Nedir?
Cinsel tiksinti bozukluğu, genital cinsel temastan kaçınmak ya da tiksinmektir. Cinsel tiksinti bozukluğu, cinsel hatırlatıcılar ya da cinsel temastan tiksinme, kaçınma ya da bunları reddetmeyle tanımlanır. Bir cinsel ya da fiziksel istismar veya travma sonrası edinilebilir ve yaşam boyu sürebilir.

Cinsel aktiviteden sürekli ya da tekrarlayan tiksinme ya da kaçınmadır. Tiksinti birey için önemli derecede sıkıntı yaratır ve başka bir bozukluk ya da fiziksel teşhisle açıklanamaz. Cinsel bir fırsat sunulduğunda, birey panik atak veya aşırı anksiyete yaşayabilir.

Sebepler

Sebepler
Bu sorunun fiziksel nedenleri hormon düzenine dayanabilir. Aseksüel bireyler olmaları ihtimali şu an araştırılıyor. Bu kişilerde cinsel birleşmeye karşı hiçbir ilgi yoktur, çünkü muhtemelen vücutlarında belirli bir maddenin eksikliği vardır.

Tiksinti belirli bir şeye karşı olabilir, örneğin, sperm, ereksiyon halindeki penis, vb. Çocukluk dönemi ya da daha sonraki bir yaşta cinsel şiddet sık sık cinsel tiksinti sebebi olur. Stres, alkol ve uyuşturucu kullanımı, hamilelik korkusu, depresyon ve ilişki sorunları da seksten kaçınmaya neden olabilir.

Belirtiler

Belirtiler
Cinsel tiksinti bozukluğu cinsel aktiviteden sürekli ya da tekrarlayan tiksinme ya da kaçınmadır. Tiksinti birey için önemli derecede sıkıntı yaratır, başka bir bozukluk ya da fiziksel teşhisle açıklanamaz. Cinsel bir fırsat sunulduğunda, birey panik atak veya aşırı anksiyete yaşayabilir.

Tedavi

Tedavi
Tipik tedavi altta yatan sorunun ya da zorlukların belirlenmesi ve çözülmesini içerir. Davranışsal ya da psikodinamik psikoterapi seçimi tanısal anlayışa bağlıdır. Eğer sebep kişilerarasıysa evlilik terapisi gerekir. Panik durumu trisiklik antidepresanlar, seçici serotonin geri alım inhibitörleri, monoamin oksidaz inhibitörleri veya benzodiazepinlerle tedavi edilebilir.

Cinsel Tiksinme Bozukluğu Hakkında Gerçekler ve İpuçları
Cinsel tiksinti bozukluğunun özellikleri cinsel istek ya da arzu eksikliği, panik ve cinsel temasla ilgili hoş şeyler düşünmeme durumudur.
Bu cinsel sorunun nedenleri, menopoz, adet döngüsü, stres, depresyon ve ameliyat öncesi ve sonrası durumdur.
Kaygı, korku ve heyecan ya da arzu eksikliği cinsel tiksinme bozukluğunun en sık görülen belirtileridir.
Limon suyu ve bitki çayı depresyon ve stresi hafifletmek için yararlı olacaktır.
Konuşma terapisi ve psikoterapi gibi bazı tedaviler, gerginliği azaltmak ve temel nedeni bulmak için yararlıdır.
Olumlu düşünün ve partnerinizle çatışmalardan kaçının.
Rahatlama egzersizleri ve meditasyon yaparak stres azaltılmalıdır.


HemenSagLik..
 
Üst Alt