Cami Aksesuarları Çeşitleri

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site Tanıtım kategorisinde drminter tarafından oluşturulan Cami Aksesuarları Çeşitleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 166 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site Tanıtım
Konu Başlığı Cami Aksesuarları Çeşitleri
Konbuyu başlatan drminter
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan drminter

drminter

Üye
Katılım
14 Ara 2019
Mesajlar
698
Tepkime puanı
1
Puanları
18
Yaş
31
Konum
Ankara

İtibar:

Alem; minare, anıt, kubbe ve benzeri yapıların tepesinde bulunan malzemelerdir. Hilal ya da lele gibi motiflerdeki tepelikle alem denilmektedir. Alem, çeşitli madenlerden üretilir. Yüzeylerine farklı kaplamalar da tercih edilebilir. , geçmişten bugüne kadar inşa edilmiş olan ve edilmekte olan her camine kullanılır. en önemli cami malzemelerinden biridir. Türk İslam sanatlarının mimari bir gerekliliğidir. Camilerin haricinde imarethane, şadırvan ve medrese tarzı yapılarda bulunan minare ve kubbe içeren alanlarda kullanılmaktadır. , minarelerin üstünde bulunan sivri külahların tepesine yerleştirilen tepeliktir.

genelde büyük ebatlarda olur ve dikkatleri üzerine çeker. Hilalin ekseni, kıbleye dik gelecek şekilde olur. ise caminin en tepe noktasına yerleştirilir. yarım aya benzer şekildedir ve uçları yukarı doğru sivrilir. hem güzel bir görünüm hem de manevi açıdan bir değer katar. şekil olarak genelde yuvarlak bir parça ve etrafına kıvrılan boynuz ile hilal simgesinin yerleştirilmesiyle üretime geçirilir.
 
Üst Alt