Bilim dünyasındaki protein şeklinin sırrı nedir ?

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site Tanıtım kategorisinde drminter tarafından oluşturulan Bilim dünyasındaki protein şeklinin sırrı nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 207 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site Tanıtım
Konu Başlığı Bilim dünyasındaki protein şeklinin sırrı nedir ?
Konbuyu başlatan drminter
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan drminter

drminter

Üye
Katılım
14 Ara 2019
Mesajlar
698
Tepkime puanı
1
Puanları
18
Yaş
31
Konum
Ankara

İtibar:

İnsanlar asırlardan beri proteinlerin şeklini araştırıyor. İnsan vücudu ve gelecek teknolojiler için bu sırrın çözülmesi dünyadaki kalitesine çok büyük katkılar sağlayacaktır. Londra’daki yapay zeka laboratuvarı olan Deepmind’ın bu konuyu büyük oranda çözdüğü gündeme getiriliyor. Proteinlerin şeklinin bilinmesiyle birçok hastalığa çözüm yolu üretileceği düşünülüyor. Başta tedavisi olmayan hastalıklar olmak üzere covid-19 a da çare bulunacağı bekleniyor. Şekillerin çözülmesi ve ona yönelik bir ilaç üretilmesi tarihinde devrim yaratacak düzeyde görülüyor. Hangi tarih olursa olsun bu durum hep böyle olacaktır.

Protein şeklinin hastalıktaki önemi nedir?​

Tüm canlılarda milyonlarca protein bulunur. Proteinler açısından önemlidir. Bunlara ek olarak hastalığın sebebi olan virüs ve bakterilerde de protein bulunur. Her proteinin belli bir şekli vardır. Bu şekil proteinin görevine, hastalığın yapısına, bulunduğu canlıya, hatta bulunduğu organa göre değişiklik gösterebilir. Böyle ilginç olaylarda sadece bir protein şeklinin bilinmesi; kaynakların ve kullanılan materyalin yeterli olmamasından, materyal maliyetinin fazla olmasından dolayı çok uzun seneler sürebiliyor. Protein şeklinin bilinmesiyle beraber o protein şeklinde hastalığa neden olan hatalar belirleneceği düşünülüyor. Şekildeki hataya yönelik ilaçlar üretilerek tüm hastalıklara tedavi bulunarak ekonomi dünyasında da yeni bir çağ açılacağı öngörülüyor.
 
Üst Alt