Balayı Sistiti

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Balayı Sistiti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 171 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Balayı Sistiti
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Nedir

Hay aksi! Balayının safi zevk olması gerekir ama gelin balayı sırasında hasta hissederse ve seks ürkütücü hale gelirse ne olacak? Balayı sistiti, idrar yolları enfeksiyonu için kullanılan bir terimdir. Hastaların çoğu kadındır ve bir kadının balayında sistit olmasına oldukça sık rastlanır. Tedavi edilmezse mesane ve böbrek enfeksiyonuna yol açabilir.

Belirtiler

Balayı sistiti belirtileri arasında idrar sırasında yanıcı veya ağrılı bir his, sık sık idrara çıkma isteği, bulanık idrar, kan lekeli idrar ve/veya kasık kemiği yukarısında ağrı bulunur. Hepsi de balayında cinsel ilişkiye sünger çekebilir.

Sebepler

Balayı sistitinin en yaygın sebebi (normalde bağırsakta yaşayan) E. coli gibi bakterilerin üretraya girmesidir. Bu bakteriler kopyalanır ve enfeksiyona yol açar. Cinsel ilişkiden sonra meydana gelme ihtimaline ilaveten, balayı sistiti anüsten vajinaya temiz olmayan bir parmak, penis veya başka bir cisim sokulduğunda da başlayabilir. Vajinadan anüse değil arkadan öne silinen kadınlar da daha yüksek enfeksiyon riski altındadır.

Testler

Balayı sistitinin belirtileri genelde bakteri üretraya girdikten bir iki gün sonra ortaya çıkar. Bir doktor basit bir idrar testi yoluyla enfeksiyon tanısını doğrulayabilir.

Tedavi

Doktor, bir kadının rahatsızlık kaynağı olarak balayı sistiti veya üretrit (idrar yolu iltihabı) tanısı koyduğunda enfeksiyon için antibiyotik, ağrı için ağrı kesici reçete eder.
Yanmayı, sık idrara çıkmayı ve alt idrar yolundaki tahrişi geçirmeye yardımcı bir ağrı kesici genelde iki günlük kullanım için reçete edilir. Bu ilaç idrarı kısa süreliğine açık turuncu-kırmızı nit renge döndürür. Genelde, enfeksiyon geçene kadar seksten uzak durmak önerilir.
Ilık, sabunsuz bir suya oturmak bölgede ilave rahatlama sağlayabilir ve kızılcık suyu gibi sıvılardan bol bol içmek sizi daha hızlı iyileştirebilir.

Önleme

Basit önlemler balayı sistitinin meydana gelmemesini garanti altına almaya yardım eder.
· Bol bol su için (günde 8 bardak önerilir)
· Kızılcık suyu için
· Kahveden kaçının
· Cinsel etkinlikten hemen önce ve hemen sonra idrara çıkıp bakterileri üretradan yıkayın.
· Penis-vajina seksine devam etmeye hazırsanız girişi kolaylaştırmak için vajinal bölgeye su bazlı bir kayganlaştırıcı sürmeyi düşünün
· Enfeksiyon balayı sonrasına dönerse ileri tedavi için bir ürolog veya jinekologla görüşün.HemenSagLik..
 
Üst Alt