Aşk Kimyasalları

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Aşk Kimyasalları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 173 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Aşk Kimyasalları
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Aşık olmaktan sorumlu kimyasalları daha önce hiç merak ettiniz mi? İşte biyokimyasal oyunculardan bazıları…

Feniletilamin (PEA)

Beyinde ve çikolata gibi bazı yiyeceklerde doğal olarak meydana gelen bir amindir. Norepinefrin ve dopamin salınımına neden olan amfetamine çok benzer bir uyarıcıdır. Bu kimyasal, aşık olurken bulunur. Aşkın coşkulu kısmından, sırılsıklam aşık olmaktan sorumludur.

Norepinefrin

PEA bu kimyasalın salınımına neden olduğunda avuç içlerinin terlemesi ve güm güm atan kalp gibi etkiler hissedersiniz.

Dopamin

Dopamin, eş seçimiyle ilişkili gibi görünen bir nörokimyasaldır. Emory Üniversitesi tarla farelerinin eşlerini dopamin salınımına bağlı olarak seçtiklerini buldu. Dişi tarla farelerine erkek bir tarla faresinin önünde dopamin enjekte edildiğinde onu daha sonra bir grup tarla faresi arasından seçebildiler.

Oksitosin

Dopamin, bazen “sarılma hormonu” adı verilen oksitosin salınımını tetikler. Her iki cinsiyete de dokunma sırasında oksitosin salınır. Kadınlarda, oksitosin doğum ve emzirme sırasında da salınır.

Testosteron

Testosteronun erkeklik hormonu olduğunu düşünebilirsiniz ama hem kadınlar hem de erkeklerde testosteron üretilir. Şehvetle birlikte testosteron düzeyleri de artar.

Endorfinler

Beyniniz aşk uyarıcılarına karşı bir tolerans edinir ve endorfin salıvermeye başlar. Balayı, kimyasal olarak, bir ilişkide yaklaşık 18 ay ila 4 yıl civarında biter. Ama bu o kadar da kötü değil. Endorfinler bağlılık ve rahatlık hissiyle ilişkilidir. Endorfinler afyon gibidir. Kaygıyı yatıştırır, ağrıyı geçirir ve stresi azaltır.HemenSagLik..
 
Üst Alt