Adet Sırasında Seks Yapmak Güvenli Midir?

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Adet Sırasında Seks Yapmak Güvenli Midir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 175 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Adet Sırasında Seks Yapmak Güvenli Midir?
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
122
Puanları
193
Konum
İstanbul

İtibar:

Cinsel yoldan bulaşan hastalıkların geçmesi ve kan kaynaklı enfeksiyonların yayılması dışında genelde adet sırasında seks yapmak güvenlidir. Adet sırasında seks yapmak adet gören kadına da partnerine de zarar vermez. Ama bu, adeti sırasında seks yapan bir kadının hamile kalmayacağı anlamına gelmez. Spermin adet sırasında vücuda girip daha sonra salıverilen bir yumurtayı döllemeye yetecek kadar uzun yaşaması olasıdır. Bu nedenlerle, cinsel yolla bulaşan hastalık riski veya gebelik endişe konusuysa çift bu sırada prezervatif kullanabilir veya cinsel ilişkiden kaçınabilir.

Genelde, adet sırasında seks güvenlidir. Adet sırasında meydana gelen fiziksel süreçlerden hiçbir adet gören kadın veya partneri için tehlikeli değildir. Aslında, birçok kadın adet sırasında sek yapmanın adete sıklıkla eşlik eden daha tatsız belirtilerin hafiflemesine yardımcı olduğunu keşfeder. Örneğin, bir kadın bunun krampları ve gerginliği geçirdiğini keşfedebilir. Bazı kadınlar seksin adetle ilgili baş ağrıları ve sinirliliği hafiflettiğini bile belirtmişlerdir.

Birçok kadın adet sırasında seks yaptıklarında zevkli hislerin arttığını da keşfeder. Örneğin, bazı kadınlar adet sırasında daha fazla tahrik olur, bazılarıysa bu sırada daha kolay orgazma ulaşır. Bu, en azından kısmen, adet dönemlerinin kadının genital bölgesindeki doluluk hisleriyle ilişkili olmasından kaynaklanır.

Adet sırasında seksin ne kadar güvenli olduğu çiftin koruma kullanıp kullanmadığına veya iki tarafında cinsel yolla bulaşan hastalık taşımadığından emin olup olmadığına bağlıdır. Adet sırasında bir kadının rahim ağzı kanın geçmesini sağlamak için açılır, yani bir kadın adet döneminde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara başka zamanlardan daha yatkındır. Adet gören bir kadının kan kaynaklı enfeksiyonları bu sırada cinsel partnerine geçirmesi daha olasıdır. Maya enfeksiyonlarının bile, vajinanın pH’sindeki değişikliklerden dolayı adet sırasında yerleşmesi daha olasıdır. Adet sırasında seksi güvenli tutmak için tek eşli ilişkiler yaşadıklarından emin olamayan kişilerin genelde prezervatif kullanması önerilir.

Adet sırasında güvenli seks genelde gebeliği içerir. Bazı kişiler adet sırasında gebelikten endişelenmemeleri gerektiği izlenimine kapılmış olabilir. Ama gerçek şu ki vücuda giren spermin bir kadını hamile bırakacak kadar uzun süre hayatta kalması mümkündür. Çok olası olmasa da bir kadın hala vajinal kanama yaşarken bir yumurtanın salıverilmesi bile mümkündür.HemenSagLik..
 
Üst Alt